начало

Георги Георгиев обсъди със съдии в Пловдив преодоляването на бавното правосъдие Георги Георгиев обсъди със съдии в Пловдив преодоляването на бавното правосъдие

спиране на изпълнително производство

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


спиране на изпълнително производство

Мнениеот sa6o » 15 Ное 2005, 19:57

Случаят е следният: Има издаден изпълнителен лист,вземането е обезпечено с ипотека.Тъй като при издаването на изп. лист съдът е признал високи договорни лихви и ще оспорваме вземането по изп. лист чрез съдия-изп. до районен съд....Може ли да искаме спиране на изпълнителното дело докато в това производство влезе в сила съдебно решение(като оспорваме главницата и лихвите)И съдът ще спре ли изп. дело?Благодаря Ви.
sa6o
 

Re: спиране на изпълнително производство

Мнениеот алкохолок » 16 Ное 2005, 16:20

Зависи от съдебният район.Според мен би трябвало да спре изпълнението поне за лихвите щом ги оспорвате.....Вие как мислите колеги?Аз съм още студент :)
алкохолок
 

Re: спиране на изпълнително производство

Мнениеот Гост » 17 Ное 2005, 03:56

Никой ли не знае.....?!
Гост
 

Мнениеот Силвия » 17 Ное 2005, 10:22

Да разбирам ли, че изпълнителният лист е издаден въз основа на несъдебно изпълнително основание? Ако е така и не е изтекъл 7 дневен срок от получаване на призовката за доброволно изпълнение, можете да предявите възражение по реда на чл.250 от ВКС (предполагам, че това правите в момента).
Нужно е да представите убедителни писмени доказателства, че сумата или част от нея не се дължи. Тогава съдът спира изпълнителното дело, но само по отношение на оспорваната част от задължението и дава 1м. срок на Кредитора да предяви иск за доказване и установяване на вземането си. Срокът тече от влизане в сила на определението за спиранепна изпълнението.
Ако сте проппуснали 7 дн. срок винаги можете да водите отрицателен установителен иск на основание чл.254 от ГПК, като по общия ред обезпечите иска, чрез спиране на изпълнителното дело.

Ако имате въпроси ще се радвам да отговоря.

Поздрави,
Силвия
Силвия
 

Мнениеот sa6o » 18 Ное 2005, 02:30

Силвия написа:Да разбирам ли, че изпълнителният лист е издаден въз основа на несъдебно изпълнително основание? Ако е така и не е изтекъл 7 дневен срок от получаване на призовката за доброволно изпълнение, можете да предявите възражение по реда на чл.250 от ВКС (предполагам, че това правите в момента).
Нужно е да представите убедителни писмени доказателства, че сумата или част от нея не се дължи. Тогава съдът спира изпълнителното дело, но само по отношение на оспорваната част от задължението и дава 1м. срок на Кредитора да предяви иск за доказване и установяване на вземането си. Срокът тече от влизане в сила на определението за спиранепна изпълнението.
Ако сте проппуснали 7 дн. срок винаги можете да водите отрицателен установителен иск на основание чл.254 от ГПК, като по общия ред обезпечите иска, чрез спиране на изпълнителното дело.

Ако имате въпроси ще се радвам да отговоря.

Поздрави,
Силвия
Много сте любезна.Благодаря ви.Въпросът ми е:Ако съдът спре изпълнението за част от сумата(оспорваме лихвите като противоречие с добрите нрави,като прекомерни между физ. лица и др.(чл 26 и 92 от ЗЗД и др.)а изпълнението продължава ако се продаде имотът как ще се разпределят парите.Тоест ипотекарният кредитор ще вземе парите от главницата,а като е спряно изпълнението за лихвите какво ще стане с останалите пари?Може ли да искаме спиране на цялото изпълнение на основание,че ако клаузата за лихвите е в противоречие с добрите нрави това да влече и невалидност на договора(знам,че това няма да мине:ще бъдат заместени от законните лихви)Съдът не би ли трябвало да спре напълно изпълнението до влизане в сила на съдебно решение,което да установи окончателното вземането на кредитора(нали е обезпечено с ипотека,а според ГПК за спиране на изпълнението се иска обезпечение)Искам просто да спечеля време за да събера парите....
sa6o
 

Мнениеот сашо » 18 Ное 2005, 02:40

Забравих да отговоря: да изп. лист е издаден на несъдебно основание,но с кредитора сме в преговори и май няма да се разберем и всеки момент ще го вкара при съд.-изп. и се подготвям за защитата:)И точно така става въпрос за чл.250 ГПК.А отделно ще обжалвам определението на съда за издаване на изп. лист.Как мога да спра изп. дело с жалбата по чл.250 ГПК.
сашо
 

Мнениеот сашо » 18 Ное 2005, 02:47

Ако сте проппуснали 7 дн. срок винаги можете да водите отрицателен установителен иск на основание чл.254 от ГПК, като по общия ред обезпечите иска, чрез спиране на изпълнителното дело.

Ако имате въпроси ще се радвам да отговоря.

Поздрави,
Силвия[/quote] Съдът ще спре ли изп. дело ако заведа иск на основание чл.254 ГПК както казвате за да бъде обезпечен.Благодаря предварително на който отговори.
сашо
 

Мнениеот silvia » 18 Ное 2005, 10:42

Първо, ако съдът спре изпълнението по реда на чл.250 от ГПК, той ще го спре само по отношение на онази част от дълга срещу , която сте възразили, т.е. лихвите. Тогава КРЕДИТОРЪТ трябва да доказва тази си претенция с иск. Ако не го направи в указания срок, изпълнителният лист се обезсилва в тази му част. Изпълнението продължава за останалата. Поредността на изплащане е разноски по изпълнението, лазноски по изп.лест, лихви, ако такива са останали и главница.
Колкото до иска по чл.254 от ГПК. Вижте си разпоредбите на чл.308 и сл. от ГПК. Все пак съдът преценява, но нищо не ви пречи да опитате.
silvia
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 06 Юни 2005, 16:51

Мнениеот mitakа23 » 18 Ное 2005, 14:09

А какво ще стане(човека и това питаше)ако съдът спре изпълнението за лихвите,а изпълнението за главницата продължи и имотът бъде продаден.Какви пари ще вземе ипотекарният кредитор: само главницата ли(разликата би трябвало да отиде в длъжника)?Ако после бъде уважен установителният му иск ....?Или тъй като вземането е обезпечено ако длъжникът оспори и главницата не би ли трябвало да спре изцяло изп. дело. А по интересно е както писах по-горе ако продължи изпълнението само за главницата,а установителният иск се точи по инстанциите......имотът се продаде и какво става с разликата от пари : главница на ипотека-продажна цена? :)
mitakа23
 

Мнениеот Гост » 18 Ное 2005, 14:47

Колега :) ,
Съдът ще спре изпълнението само в частта, в която това е поискано.
Спре ли го за лихвите, по отношение на тях изпълнителното дело ще бъде спряно до решаване на делото. Ипотеката е обезпечавала и лихвите, така че тя ще остане върху имота за тази част от задължението. Тук идва въпроса какво ще стане, ако имота се изнесе на публична продан за удовлетворяване на главницата, тъй като по отношение на нея делото няма да се спре. Според мен по аналогия ще се приложи чл.359, ал.1 от ГПК , т.е. сумата за покриване на главницата няма да бъде предадена на кредитора до решаване на спора със сила на присъдено нещо.
Хипотезата е найстина интересна и ще се радвам ако и други изкажат мнение по въпроса.

Поздрави,
Силвия
Гост
 

Мнениеот сашо » 18 Ное 2005, 17:54

Един ваш колега от Варна ми каза,че кредиторът нямал интерес да иска изпълнение само за главницата тъй като другите пари трябвало да се дадат на длъжника и ако съдът признае лихвите или част от тях то няма да има какво да вземе ако имотът е бил продаден и парите разпределени и било практика във Варн. съд да се спира изцяло изп. дело ако длъжникът оспорва главницата и лихвите до окончателно решение.Но такова производство е триинстанционно и ще мине много време...Обикновено се стигало до споразумение.Никой ли не е имал подобно дело?
сашо
 

Мнениеот МАЗНИЯ » 18 Ное 2005, 18:44

сашо написа:Един ваш колега от Варна ми каза,че кредиторът нямал интерес да иска изпълнение само за главницата тъй като другите пари трябвало да се дадат на длъжника и ако съдът признае лихвите или част от тях то няма да има какво да вземе ако имотът е бил продаден и парите разпределени и било практика във Варн. съд да се спира изцяло изп. дело ако длъжникът оспорва главницата и лихвите до окончателно решение.Но такова производство е триинстанционно и ще мине много време...Обикновено се стигало до споразумение.Никой ли не е имал подобно дело?


ОТ НАПИСАНОТО ДО МОМЕНТА РАЗБИРАМ ЧЕ СТЕ СКЛЮЧИЛИ С КРЕДИТОРА ДОГОВОРНА ИПОТЕКА НА НЕДВИЖИМ ИМОТ.
ИМА ИЗДАДЕН ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ ЗА ГЛАВНИЦА И ДОГОВОРАНА ЛИХВА КОЯТО ВИЕ В МОМЕНТА ОСПОРАВТЕ ПО РЕДА НА ЧЛ.250.
ТЪЙ КАТО ОСПОРВАТЕ САМО ЛИХВАТА СЪДА НЯМА ДА СПРЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪРХУ ОСТАНАЛАТА ЧАСТ ОТ ДЪЛЖИМАТА СУМА ПОРАДИ КОЕТО И ИЗПЪЛНЕНИЕТО В ТАЗИ МУ ЧАСТ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ.
ДОРИ И ДА ИСКАТЕ СПИРАНЕ ПО РЕДА НА ЧЛ.254 СЪДА СЪЩО НЯМА ДА СПРЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ГЛАВНИЦАТА.
НАЙ ВАЖНОТО Е ЧЕ ДОКАТО ВОДИТЕ ТЕЗИ ПРОИЗВОДСТВО Е ВЪЗМОЖНО КРЕДИТОРА ДА СЕ УДОЛЕТВОРИ С ПРОДАЖБАТА НА ВЪПРОСНИЯ ИМОТ.
АКО ВИЕ НЕ ИСКАТЕ ДА СЕ ПРЕДПРИЕМАТ ИЗПЪЛНИТЕЛНИ ДЕЙСТВЯ СПРЯМО ИМОТА ТО ЕДИНСТВЕНИЯ ВИ ИЗХОД Е ДА СПРЕТЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО ОТНОСНО ЛИХВИТЕ И ДА ЗАПОЧНЕТЕ ДА ПЛАЩАТЕ ПО РЕДА НА 348 ИЛИ ДА ЗАПЛАТЕТЕ ЦЯЛАТА ГЛАНИЦА. В ТОЗИ СЛУЧАЙ ДЕЛОТО ЩЕ СЕ ПРЕКРАТИ ПО ОТНОШНИЕ НА ГЛАВНИЦАНА А ЗА ОСТОНАЛАТА ЧАСТ - ЛИХВИТЕ ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ДЕЛО ЩЕ Е СПРЯНО ДА ПРОИЗНАСНЕТО НА СЪДА.
ДО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НЕ СЕ СТИГА ЗАЩОТО ТАКОВА СЕ ИЗВЪРШВА САМО АКО ИМА ДРУГИ ПРИСЪЕДИНИЛИ КЪМ ДЕЛОТО КРЕДИТОРИ.
ЛЕКА И УСПЕХ.
МАЗНИЯ
 

Мнениеот сашо » 18 Ное 2005, 19:02

И пак питам: изпълнението продължава за главницата имотът се продава какво става с парите разлика от продажната цена,главницата и лихвите?
сашо
 

Мнениеот silvia » 24 Ное 2005, 10:23

Според мен, за да оговоря на въпроса Ви, сумата от прадажбата на имота покриваща лихвите ще бъде задължана по сметка на съдия-изпълнителя до решаване на спора по същество.
silvia
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 06 Юни 2005, 16:51

Мнениеот Гост » 24 Ное 2005, 15:49

ОТ НАПИСАНОТО ДО МОМЕНТА РАЗБИРАМ ЧЕ СТЕ СКЛЮЧИЛИ С КРЕДИТОРА ДОГОВОРНА ИПОТЕКА НА НЕДВИЖИМ ИМОТ.
ИМА ИЗДАДЕН ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ ЗА ГЛАВНИЦА И ДОГОВОРАНА ЛИХВА КОЯТО ВИЕ В МОМЕНТА ОСПОРАВТЕ ПО РЕДА НА ЧЛ.250.
ТЪЙ КАТО ОСПОРВАТЕ САМО ЛИХВАТА СЪДА НЯМА ДА СПРЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪРХУ ОСТАНАЛАТА ЧАСТ ОТ ДЪЛЖИМАТА СУМА ПОРАДИ КОЕТО И ИЗПЪЛНЕНИЕТО В ТАЗИ МУ ЧАСТ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ.
ДОРИ И ДА ИСКАТЕ СПИРАНЕ ПО РЕДА НА ЧЛ.254 СЪДА СЪЩО НЯМА ДА СПРЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ГЛАВНИЦАТА.
НАЙ ВАЖНОТО Е ЧЕ ДОКАТО ВОДИТЕ ТЕЗИ ПРОИЗВОДСТВО Е ВЪЗМОЖНО КРЕДИТОРА ДА СЕ УДОЛЕТВОРИ С ПРОДАЖБАТА НА ВЪПРОСНИЯ ИМОТ.
АКО ВИЕ НЕ ИСКАТЕ ДА СЕ ПРЕДПРИЕМАТ ИЗПЪЛНИТЕЛНИ ДЕЙСТВЯ СПРЯМО ИМОТА ТО ЕДИНСТВЕНИЯ ВИ ИЗХОД Е ДА СПРЕТЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО ОТНОСНО ЛИХВИТЕ И ДА ЗАПОЧНЕТЕ ДА ПЛАЩАТЕ ПО РЕДА НА 348 ИЛИ ДА ЗАПЛАТЕТЕ ЦЯЛАТА ГЛАНИЦА. В ТОЗИ СЛУЧАЙ ДЕЛОТО ЩЕ СЕ ПРЕКРАТИ ПО ОТНОШНИЕ НА ГЛАВНИЦАНА А ЗА ОСТОНАЛАТА ЧАСТ - ЛИХВИТЕ ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ДЕЛО ЩЕ Е СПРЯНО ДА ПРОИЗНАСНЕТО НА СЪДА.
ДО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НЕ СЕ СТИГА ЗАЩОТО ТАКОВА СЕ ИЗВЪРШВА САМО АКО ИМА ДРУГИ ПРИСЪЕДИНИЛИ КЪМ ДЕЛОТО КРЕДИТОРИ.
ЛЕКА И УСПЕХ.[/quote] ЧЛ.348 ал.3 гласи,че при заложена или ипотекирана вещ не се разрешава разсрочено плащане.Тъй,че според мен трябва да се плати цялата сума.
Гост
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron