начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Разработки по Гражданскоправни науки от 2013 г.

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Разработки по Гражданскоправни науки от 2013 г.

Мнениеот swetoslaw » 02 Сеп 2013, 20:21

Разработките са актуални към тази година и са по последния конспект. Аз ги направих и изкарах 6-ца с тях, както и много други колеги, които ги ползваха.

Използвани материали

Учебници:
Гражданско право обща част - Мария Павлова
Търговско право обща част, специална част и търговска несъстоятелност - Георги Стефанов
Облигационно право - Александър Кожухаров
Вещно право - Георги Боянов

Лекции:
Семейно и наследствено право - Симеон Тасев
Трудово право - Емил Мингов
Гражданско процесуално право - Таня Градинарова

Може да ги изтеглите от тук: http://dox.bg/files/dw?a=2b76a441b4

Успех.
swetoslaw
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 24 Авг 2010, 00:00

Re: Разработки по Гражданскоправни науки от 2013 г.

Мнениеот ANYYTA » 27 Сеп 2013, 14:34

браво НА шестицата, но не е уместно да заблуждаваш други подготвящи се студенти. Ще постна само част от нещата който ми направиха впечатление относно Юридически лица с НЕ стопанса цел, писала си за вноски и имуществени права на членовете, както и ползата от печалба

5. Юридически лица с нестопанска цел.
Юридическите лица с нестопанска цел са правни субекти, които се създават по ред, определен в ЗЮЛНЦ, за да развиват своята основна дейност в онези сфери на социален живот, в които не се създават пряко материални блага. Според целите си биват: юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност и за дейност в частна полза.
Сдружението е юридическо лице, което поема права и задължения. Създава се, за да обслужва интересите на определен кръг лица или с цел да развива общественополезна дейност.
Учредяване. Сдруженията възникват по нормативно-контролната система, освен когато е изрично предвидено за някои от тях изискване за разрешение от държавен орган. Учредителите могат да бъдат български и чуждестранни юридически лица и дееспособни физически лица. Сдруженията за дейност в частна полза могат да бъдат учредени от 3 или повече физически или юридически лица. Учредителите трябва да изразят воля за създаване на конкретно сдружение с участието им и да приемат устава му. Уставът на сдружението е вътрешен нормативен акт, който се прилага главно в правоотношенията между юридическите лица и неговите членове. Той представлява възможност в него да се предвидят правила, свързани с устройството и целите на конкретното сдружение. Има правила, които по волята на учредителите могат да бъдат включени в устава, има и задължителни: наименованието, седалището, целите, предмет на дейност, органи на управление, клонове, правомощия на органите, начин на представляване, правила относно възникване и прекратяване на членство, ред за определяне и внасяне на вноски. Учредителите на сдружението са лицата, които са съгласни с устава. Те избират с обикновено мнозинство членовете на управителния орган или управител.
Членствено правоотношение. Членуването е доброволно. Възниква чрез участие в учредяването или въз основа на молба до органа, който приема нови членове според устава. Всеки член има определени права и задължения. Неимуществените права са: да участва в управлението, да бъде избиран в органите, право на информация за дейността и решенията на сдружението, да обжалва решенията пред окръжен съд, 1/3 от членовете могат да свикат общото събрание. Имуществените права са да се ползва от имуществото и от резултатите от дейността му. Основно имуществено задължение е да се правят вноски. Отговорността на членовете е до размера на дължимите от него вноски. Неимуществените задължения на члена са да помага с дейността си за постигане на целите на сдружението, да съблюдава решенията на органите, да не извършва действия, които накърняват престижа на юридическото лице. Неимуществените субективни права и задължения на члена са непрехвърлими и ненаследими.
Членството се прекратява: когато членът пожелае прекратяване с едностранно изявление; при смърт или поставяне под пълно запрещение; с изключване като санкция при груби нарушения; при прекратяване на юридическото лице; при отпадане, поради невнасяне на дължимите имуществените вноски и системно неучастие в дейността.
Органи. Общото събрание е върховен орган и неговите решения са задължителни за останалите органи и членовете. В него участват всички членове, освен ако не е предвидено друго. Единствено в компетенциите на общото събрание е да взема решения: за изменение и допълнение на устава, за избор и освобождаване на членове на управителния съвет, за преобразуване или прекратяване, за приемане на бюджета и на отчета за дейността на управителния съвет, за отмяна на решения на другите органи, когато противоречат на закона или устава. Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. Всеки член има право на един глас. Едно лице може да представлява до трима членове на общото събрание с писмено пълномощно. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите с изключение на решенията за изменение или допълване на устава и за преобразуване или прекратяване на сдружението, за които се изисква мнозинство от 2/3 от присъстващите. Решенията противоречащи на императивните норми или на устава на сдружението, могат да се обжалват пред окръжния съд от всеки член или прокурора в 1-месечен срок от узнаването, но не по-късно от 1 г. от вземането на решението.
Управителният съвет е управителен и изпълнителен орган на сдружението. Той се състои най-малко от 3 лица – членове на сдружението, или лица, които са посочени от членуващи юридически лица. Членовете на управителния съвет се избират от общото събрание за срок от 5 г., което означава, че в устава може да се предвиди и по-кратък мандат. Председателят на управителния съвет се избира от неговите членове или направо от общото събрание, ако това е предвидено в устава. По решение на общото събрание вместо управителен съвет сдружението може да се управлява от едно лице – управител. Управителният съвет (управителя) представлява сдружението, разпорежда се с имуществото, изпълнява решения на общото събрание, определя реда и организира дейността на сдружението, носи отговорност за причинени вреди, подготвя и внася проекта за бюджета, отчет за дейността. Заседанията на управителния съвет се свикват и ръководят от председателя. По искане на 1/3 от членовете се свикват извънредни заседания. Кворумът е повече от половината членове. Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите. Уставът може да предвиди и други управителни, изпълнителни или контролни органи.
Преобразуване и прекратяване. Сдружението може да се преобразува в друг вид юридическо лице, което ще осъществява друга дейност. За всяко преобразуване
ANYYTA
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Май 2007, 11:06
Местоположение: софия


Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron