начало

Почина проф. Симеон Тасев Почина проф. Симеон Тасев

Пътуване в чужбина!

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пътуване в чужбина!

Мнениеот sainul » 10 Яну 2007, 17:02

След влизането ни в ЕС как става пътуването в чужбина - имаме ли нужда още от международни паспорти за да влезем в някоя от страните-членки в ЕС или личната ни карта е достатъчна. Всяко мнение по въпроса ме интересува. И още...
Сключен гр.брак, съпругът е чужденец, две деца(бълг. граждани), бракът е разтрогнат, разведената майка(българка) живее в чужда държава, бившият й съпруг не живее понастоящем в същата държава и няма инфо къде е адресът му. Трябва да се извадят международни паспорти в България, но има нужда от съгласие на бащата, което няма как да се вземе. Какво правим? Ако някой има опит или интерес да напише своето мнение тук.
sainul
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 16 Мар 2003, 00:38

Мнениеот ims71 » 10 Яну 2007, 17:29

Трябва да водите дело пред РС за даване на разрешение за издаване на паспорт и пътуване на детето в чужбина. Трудно е, но успех!
ims71
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 10 Яну 2007, 17:23
Местоположение: Бургас

Благодаря ти!

Мнениеот sainul » 10 Яну 2007, 18:16

А по първия въпрос как мислиш? Все още трябва да имаме международен паспорт за да пътуваме в чужбина, нали? Личната карта не е достатъчна.
sainul
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 16 Мар 2003, 00:38

:)

Мнениеот sainul » 10 Яну 2007, 19:02

Производството за постановяване на решение, което ще замести това съгласие би следвало да е охранително. Дали е задължително да се призове лицето, чието съгласие липсва, с оглед на това, че всъшност проблемът е в това, че е неоткриваемо.
sainul
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 16 Мар 2003, 00:38

Мнениеот ims71 » 11 Яну 2007, 16:51

Производството изобщо не е охранително, а състезателно. Задължително като ответник се призовава бащата на детето, ако отсъства, призоваването става чрез Държавен вестник. Целта е съда да се увери, че бащата не може да бъде намерен, и че е в интерес на детето то да получи разрешение да пътува в чужбина. Що се касае до това ,че вече сме в ЕС - мисля, че трябва паспорт за детето, както и декларация от другия родител
ims71
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 10 Яну 2007, 17:23
Местоположение: Бургас

:)

Мнениеот sainul » 12 Яну 2007, 18:17

Какво ще е основанието на иска в конкретния случай? По чл. 97 ГПК мисля, че няма как да се квалифицира този иск - не става въпрос за право или правно отношение, нито за истинността на документ.
Нашето искане е издаване на решение от съда, което да замести съгласието на бащата. Възможният вариант, който е реален, е да се подаде молба до районния съд по реда на охранителните производства. Там като заинтересувано лице ще бъде призован и бащата, който всъщност е причината за искането пред съда(не може да бъде намерен за да даде съгласие). Мисля, че дори ако бащата бъде призован и възрази срещу искането на молителя, производството няма да е състезателно. Съдът ще трябва да прецени какво е фактическото положение, защо липсва съгласие от бащата и налице ли е причина, това съгласие да не бъде давано.
Как ще го квалифицираш, какъв иск ще подадеш срещу него за да е общо исково производство.
sainul
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 16 Мар 2003, 00:38


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron