начало

Почина проф. Симеон Тасев Почина проф. Симеон Тасев

осъдителен иск

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


осъдителен иск

Мнениеот nezakonen » 11 Дек 2006, 17:44

Здравейте, сблъсках се със следното а нямам опит. Моля за Вашата подкрепа и мнения. Лицето х е ищец по гр. дело, претендира парична сума под 1000 лв. Ответникът е в забава, но след като разбира за заведеното дело е готов да плати веднага. Възможно ли е да се иска споразумение в съда или да се поиска от съда да приложи чл. 65, ал.2 от ГПК. Има ли начин, да се стимулира ищеца да иска изпълнение, за да се откаже от иска и получи сумата без да се осъжда ответника. Благодаря Ви предварително.
nezakonen
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Ное 2006, 20:00

:)

Мнениеот sainul » 11 Дек 2006, 18:26

Ответникът може извънсъдебно да плати по време на процеса дължимата сума. Тогава ищецът може да оттегли иска, със съгласието на ответника и делото ще бъде прекратено. Ищецът има право да поиска разноските по делото. Изпадането в забава е факт, който води правната последица, че ответникът с поведението си е дал повод за завеждане на иска. Тогава, ако ищецът е поискал разноски, съдът ще му ги присъди. Допълнителна ДТ се дължи по чл. 65, ако някоя от страните не е представила доказателство в изискуемия от закона срок. Това е един вид санкция за забавянето на процеса. В случая няма основание за допълнителна такса.
sainul
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 16 Мар 2003, 00:38

Мнениеот nezakonen » 11 Дек 2006, 22:52

Допълнителната такса е ясна, говора за чл.65, ал.2 от ГПК. Моля Ви помогнете ми наистина е ВАЖНО. ИЩЕЦЪТ ОТКАЗВА ИЗПЪЛНЕНИЕ. Исковата молба е с/у 14 длъжника. Отказва поз предлог, че няма кой да поеме разноските по делото...??? Има ли нещо което да е в моя полза? Тепърва започвам и наистина ви моля за колегиален съвет???
nezakonen
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Ное 2006, 20:00

:)

Мнениеот sainul » 12 Дек 2006, 10:48

В чл. 65 ГПК кумулативно са въведени две изисквания за да се възложат разноските върху ищеца - 1. ответникът с поведението си да не е дал повод за предявяване на иска(в случая той е в забава, значи е дал повод за завеждане на дело) и 2. да признае ответника иска.
Не мога да разбера как точно ищецът отказва изпълнение? Ако имате сметка в банката, на която той е титуляр може да внесете дължимата сума по нея. Ще представите вносната бележка в съда и ще докажете, че е платил. Ако няма, може направо в с.з. да му ги плати, чрез представителя му или на самия него.
Ако докажете, че преди завеждане на делото кредиторът е отказал изпълнение, тогава последния е изпаднал в забава и ответникът по настоящото дело се е освободил от забавата, в която е изпаднал. Ако успеете да докажете този факт, тогава съдът би следвало да не възлага разноските на ответника, а на ищеца.
Ако, обаче по време на самия процес ищецът откаже изпълнение, то мисля, че ответникът ще се освободи от забавата си от този момент занапред. Няма да дължи лихви и други обезщетения за неизпълнението. Но тъй като е дал повод за завеждане на иска би трябвало да се възложат разноските върху него, до момента на отпадане на забавата.
sainul
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 16 Мар 2003, 00:38

Мнениеот nezakonen » 12 Дек 2006, 11:13

Благодаря за отговора. Може ли да се покани с нот. покана ищеца, за да спрат да текат лихви или да да докаже, че е имал налична сума в банковата си сметка и е бил готов да плати?
nezakonen
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Ное 2006, 20:00

:)

Мнениеот sainul » 12 Дек 2006, 12:55

Можете да го поканите с нотариална покана - важно е съдържанието й, за какво точно ще го поканвате с нея. Например да се яви на определена дата в определено място за да му дадете дължимата сума или пък да ви отговори като ви изпрати банковата си сметка и др.
sainul
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 16 Мар 2003, 00:38

Мнениеот n_ikito » 12 Дек 2006, 12:59

Щом кредиторът е в забава, можете да му откриете банкова сметка, да преведете парите по нея и след това да му съобщите за това. Има малко особенностти но виж ЗЗД. Все пак когато човек сам си свърши работата, кефа е най-голям :lol:
n_ikito
Активен потребител
 
Мнения: 1007
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта


cron