начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Тълкуване на член 55 от ЗН

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот julia14840 » 25 Дек 2021, 23:06

Здравейте,
Бихте ли помогнали със съвет за следния казус отнасящ се за приемане на наследство.
Няколко дена след кончината на баща ми, моята сестра ми показа завещание с което той оставя почти всички имоти на нейния син, мой племенник. Разбрах от адвоката ми, че съм задължена да приема наследството по опис в срок от три месеца, за да мога да предявят иск за накърнена запазена част. Но поради незнание на закона, извърших действие, което може да се тълкува като мълчаливо приемане на наследството преди да се свържа с адвокат и след като видях завещанието. В такъв случай, мога ли да се позовя на чл.55 от ЗН ? Как конкретно се тълкува формулата в него "открито завещание " - самото му показване означава ли че е открито или откриването започва с обявяването му при нотариус ? Възможно ли е приемане по опис след мълчаливо приемане на наследство ? Допълвам, че това завещание все още не е публикувано и племенникът ми бенефициер узна за него от самата мен. За съжаление моя адвокат не е категоричен в изводите. Пускам молба за приемане по опис, но се страхувам да не би да е напразно и да не мога да си върна запазената ако племенникът ми реши да приеме завещанието.
Благодаря Ви много за помощта
julia14840
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Дек 2021, 01:32

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот legalaid » 26 Дек 2021, 00:00

Здравейте,

По отношение на чл. 55 от ЗН препоръчвам да се вземе предвид следното тълкуване и цитирана практика, която се съдържа в Определение № 568 от 04.12.2017 г. по гр. д. № 2491 / 2017 г. на Върховен касационен съд, 1-во гр. отделение:
Така изложените от въззивния съд съображения по приложението на чл.55 ЗН съответстват на трайно установената практика на ВКС, която свързва възможността наследникът по закон да откаже да удовлетвори завет с възможността да противопостави на заветника право на запазена част от наследството и след като наследството вече е прието, независимо от обстоятелството, че от откриване на наследството, респ. от момента на неговото приемане, са изминали повече от 5 години., както и независимо от това дали наследството е било прието по опис. Приема се, че в подобна хипотеза давностният срок за противопоставяне на право на запазена част от наследството започва да тече от момента, в който заветникът е упражнил правата си по завещанието. В този смисъл решение №7/25.01.1979г. на Първо ГО на ВС по гр.д.№2398/1979г.; т.4, буква „г“ на ППВС №7/1973г.; решение № 860 от 23.11.2009 г. на ВКС по гр. д. № 2161/2008 г., IV г. о., ГК. Непротиворечиво съдебната практика свързва приложението на разпоредбата на чл.55 ЗН с възможността иск за възстановяване на запазена част от наследството да бъде предявен и след изтичане на 5 годишен срок от откриване на наследството, както и от приемане на наследството, доколкото ползващото се от завещанието лице може да упражни правата си и да направи завещателните разпореждания известни на наследника по закон след изтичане на този срок. По същите съображения се приема, че лицето, което е призовано към наследяване по закон, може да откаже да удовлетвори завета, дори да не е приело наследството по опис, както и да оспори завещателното разпореждане като накърняващо запазената му част от наследството /ТР №3/19.12.2013г. на ОСГК на ВКС по т.д.№3/2013г.; решение № 59 от 18.03.2014 г. на ВКС по гр. д. № 1063/2013 г., III г. о., ГК/
С две думи, дори да си го приела директно, то пак имаш право да атакуваш завещанието досежно накърняващата част, независимо дали си го приела по опис или направо (въпреки, че трябва да се обсъди дали наистина е прието с конклудентни действия). Обаче за момента на откриване на завещанието следва да се има предвид следните тълкувания:
Поставят се във връзка с преценка фактите по делото и не могат да послужат като правни въпроси по смисъла на посоченото ТР № 1/19.02.2010 г. , обосноваващи прилагане на чл. 280, ал. 1 ГПК, както и като самостоятелно основание за допускане на касационно обжалване в производството по предварителна селекция на касационните жалби по чл. 288 ГПК. Според приетото в т.3, б. „г” на ППВС № 7/1973г., искът за намаляване на завещания се погасява с петгодишна давност и съобразно правилото на чл.55 ЗН наследникът с право на запазена част може да иска намаляване на завещание, открито след като е приел наследството, от момента, когато заветникът упражни своите права по завещанието. Следва да се има предвид и че липсва противоречие с цитираното постановление, както и с посочените от касатора решения на ВКС, постановени по чл.290 ГПК. С решение № 24/2012г. по гр.д.№407/2011г. се приема, че петгодишният давностен срок започва да тече от момента, в който заветникът упражни своето право по завещанието и при фактическа обстановка, че до предявяване на иска заветникът не се е ползвал от завещанието. Решение №176/2010г. по гр.д.№673/2009г. разглежда хипотеза, в която завещанието е обявено от нотариус през 1997г., вписано в нотариалните книги /публични/, поради което и наследниците на завещателя са могли да се уведомят за наличието му. В тази връзка следва да се има предвид и практиката на ВКС, обективирана в решение №208/2012г. по гр.д.№820/2011г., Іг.о. и решение №106/2015г. по гр.д.№2654/2014г., ІІ г.о. С тях се приема, че петгодишната давност за завеждане на иска по чл.30,ал.1 ЗН,започва да тече от момента, в който заветникът упражни правата си по завещанието, но упражняване на правата по завещанието е фактически въпрос и съдът следва да държи сметка за фактите дали са налице такива действия и дали те са могли да бъдат узнати от наследниците, на които завещанието се противопоставя.Както обявяването на саморъчното завещание,така и вписването му представляват действия по упражняване правата на заветника,но във всеки конкретен спор относно момента,от който започва да тече погаистелната давност, съдът следва да държи светка за това, кога наследниците, на които се противопоставя завещанието, са могли да узнаят за него.Когато няма данни обявяването на завещанието да е узнато от тези лица, то давностният срок тече от по-късния момента – на вписването.Разпоредбата на чл.112,б. „и” ЗС /ДВ, бр.34/2000г./въвежда изискването за вписване на обявените завещания с предмет недвижим имот като вписването има за цел да осигури публичността на акта.

Следователно, от обявяването на завещанието или от вписването му ще се брой давностния срок.

Предполагам, че най-добре във вашия казус е, да си направите приемането по опис и ако мине (наприемер ако не сте се разпроедили с имота и това да е видно на съдията), то сигурно ще е успешно приемането по опис. След това си заведете иск за намаляване на завещанието до размера на запазената част. В краен случай, както е посочената по-горе практика, такъв иск отново ще бъде основателен и при всички положения ще може да намалите завещанието.

Но най-адекватният начин е да се спогодите с племенника и сестра ви, като им осребрите разполагащата се част на племенник и на вашата сестра, за да си обезпечите, че вие ще разполагате с имотите, ако такъв е случая.
legalaid
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2021, 16:32

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот julia14840 » 26 Дек 2021, 12:15

Много Ви  благодаря за бързия и изчерпателен отговор. Бях започнала да губя надежда. Сестра ми прави шантаж с това завещание - хем ми го показа и с действията си трябва да се съобразявам с него, хем не е обявено пред нотариус и не знам дали племенникът ми ще се възползува от него. Желая Ви светли новогодишни празници.
julia14840
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Дек 2021, 01:32

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот ivanov_p » 26 Дек 2021, 18:22

Каква надежда ще губите? Аз се изненадвам, че ВКС се е занимавал с такива глупости, но това очевидно е следствие от дебилщината на някоя от долните инстанции. Естествено, че давността ще тече от момента в който наследника разбере за предявените претенции на заветника, без значение приел ли е наследството или не, как въобще може да има някакви други тълкувания? Тези съдилища съвсем се побъркаха!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот guest1 » 26 Дек 2021, 19:47

julia14840 написа:Много Ви  благодаря за бързия и изчерпателен отговор. Бях започнала да губя надежда. Сестра ми прави шантаж с това завещание - хем ми го показа и с действията си трябва да се съобразявам с него, хем не е обявено пред нотариус и не знам дали племенникът ми ще се възползува от него. Желая Ви светли новогодишни празници.

Преди да се стигне до чл. 55 - има ...
Чл. 27. (1) Лицето, в което се намира едно саморъчно завещание, трябва веднага след като узнае за смъртта на завещателя, да иска обявяването му от нотариуса.
(2) Всеки заинтересуван може да иска от районния съдия по мястото, където е открито наследството, да определи срок за представяне на завещанието, за да бъде то обявено от нотариуса.
(3) Нотариусът обявява завещанието, като съставя протокол, в който описва състоянието на завещанието и отбелязва за неговото разпечатване. Протоколът се подписва от лицето, което е представило завещанието, и от нотариуса. Към протокола се прилага книгата, на която е написано завещанието, приподписана на всяка страница от същите лица.

В момента - това не е завещание, а просто някакъв лист хартия.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2317
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот propensity » 27 Дек 2021, 13:40

Уволнете адвоката си и си намете друг, и то веднага. Ако завещанието все още не е обявено и вписано - моментално заведете иск за делба. Вписната (от вас) искова молба и решението от него ще са противопоставими на всяко следващо вписване (завещанието). Така ще получите максимума от полагащото ви се от наслдествената маса.

Действайте БЪРЗИЧКО.
propensity
Потребител
 
Мнения: 451
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот julia14840 » 28 Дек 2021, 00:53

Здравейте,
Благодаря за съвета, но не разбирам аргументите Ви. Доколкото разбрах през първата фаза на съдебната делба съдът решава кои имоти ще се делят и кой ще участва в делбата. Племенникът ми може да предяви претенциите си тогава и да стъпи в съсобственост. Съответно аз ще оспоря завещанието и делбата ще бъде временно спряна. Или грешно съм разбрала ? Засега изчаквам, защото съдебната делба е много дълъг процес и поражда много разходи. Надявах се и да направя доброволна делба, но засега нещата вървят зле и скоро ще пристъпя към съдебна. Но ако наистина има някакви предимства да я напрaвя преди обявяване на завещанието, ще е чудесно.
julia14840
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Дек 2021, 01:32

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот ivanov_p » 28 Дек 2021, 10:31

Най-зле вървят нещата когато всеки иска да минат добре, бързо и без разправии. Не ви интересуват правата на другите, защитавате своите права по реда предвиден от закона, а другата страна прави искания, възражения и каквото намери за добре за да отхвърли вашите, всеки се грижи за себе си. Намерете читав адвокат, първият може и да е добър но да не му се занимава с тази тегава материя, започнете делба пък който има насрещни права да си ги доказва.Няма как да се разберете по друг начин, защото другата страна ще се позовава на завещанието, дори то да не поражда действие и ще иска всичко по него.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Тълкуване на член 55 от ЗН

Мнениеот Melly » 29 Дек 2021, 01:18

julia14840,
Колегата propensity е дал най-точния съвет.
Не се опитвайте да разберете какво ви е казал, а спешно се организирайте и търсете среща с компетентен в тази материя колега. Той ще направи необходимото за решаване на проблема ви.
NB - Делбите са нещо като "царицата" в материята на вещното право!

Весели празници!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron