Може - не виждам пречка.
А имам подозрение, че желанието на колегата за участие в такова дружество иде от Закона за държавната собственост. Там режимът е затегнат до посиняване - на практика единствената възможност на дружество или предприятие със някой от видовете държавна собственост да развива каквато и да било дейност, било то дори и да осигури самоиздържането на тази държавна собственост е т. нар. съвместно ползване по см на ал. 2 на чл. 16 на ЗДС:
По изключение имоти - публична държавна собственост, както и части от тях могат да се отдават под наем по реда на чл. 19, ал. 1 или да се ползват съвместно по договор с трети лица за срок до 5 години, при условие че се използват съобразно предназначението им и не се възпрепятства осъществяването на дейностите, за които са предоставени.
Апорт в търговски дружества - не може...
Наем - само с търг...
Какво обаче означава съвместно ползване, без да има наем е енигма! Вероятно става дума за съвместна дейност за постигане на определена стопанска цел и да си поделим печалбата - тоест достигаме до гражданското дружество.
Ако е с търговско дружество тогава би възникнало съмнение, че става дума за заобикаляне на наема и търга.
Нямам нищо против затегнатите режими, но когато законът е читав - а такова недоразумение като ЗДС рядко се среща. Да си представим, че въпросната община има предложение от невероятно престижната чужда фирма Х да направи детска градина с преподаване на английски например, като тя да осигури програмите и всичко, а общината да даде сграда и после да делят печалбите. Какво може да направи общината? Да направи съвместно търговско дружество с Х и тогава да сключи договор с него като предостави сградата - ПДС? Еми не, щото юрисконсултът ще е притеснен, че заобикаля наема. Но могат да направят гражданско дружество с всичките му недостатъци...
И могат, само ако детските градини могат да са граждански дружества... За това нямам идея...
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)