Страница 1 от 1

Удостоверение за липса на задължение към Общината

МнениеПубликувано на: 22 Май 2007, 11:57
от mushushu
Здравейте, ще бъда благодарна на всички, които предоставят своето мнение.
Работя в Община и същевременно уча право, но все още съм в начален стадий.
Казусът е следният: за регистрация на фирма Общинският съвет взе решение да се изисква и документ, удостоверяващ липсата на задължение към Общината.
Според мен това трябва да става в писмена форма, т.е. да се минава през гишетата Местни данъци и такси. В противен случай - при издадено волеизявление на Общината за отказ да се издаде съответния акт сме застрашени актът да бъде обявен за нищожен - според разпоредбите на АПК.
Моля да ме извините за не добрия юридически изказ.
Още веднъж благодаря на всички.

документ

МнениеПубликувано на: 23 Май 2007, 11:50
от astroart
1.Правете разлика между “нищожен” и “унищожаем”.

2.В Община Варна е въведена тази практика за която питате-за издаването на разрешение за извършването на стопанска дейност да се изисква писмен документ, че лицето няма финансови зазължения към общината.За издаването на подобен документ се събира съответната такса за извършена административна услуга.Размерът на таксите се определя от Решение на Общинския съвет.

3.Имайте предвид също, че освен АПК от 2004 г са в сила и разпоредбите на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност.Член 5 ал.2 гласи:
- Когато определени обстоятелства са удостоверени от друг орган и са вписани в публичен регистър, административният орган не може да изисква доказването им по друг начин, освен чрез представяне на писмена декларация.
Т.е. удостоверяването че лицето няма финансови задължения може да става и само с декларация.Такава е поне европейската практика.Но във вашия случай Решението на Общинския съвет е друго.Така че е възможно да се мисли, че има противоречие между подзаконов нормативен акт и закон. В такъв случай се прилагат разпоредбите на Закона за нормативните актове, а именно чл.15 ал.2 :
Ако постановление, правилник, наредба или инструкция противоречат на нормативен акт от по-висока степен, правораздавателните органи прилагат по-високия по степен акт.
Разбира се по смисъла на закона Общината не е правораздавателен орган, тя е правоприлагащ орган.Ясно е, че в случая става дума как да се процедира ако има съдебен спор при прилагането на противоречиви разпоредби от различни по степен нормативни актове.Така че във вашия случай тази разпоредба не би трябвало да ви касае.

БЛАГОДАРЯ

МнениеПубликувано на: 23 Май 2007, 14:49
от mushushu
Благодаря за отговора, но защо си мисля, че в случая употребата на "нищожен" не е в грешка.

МнениеПубликувано на: 23 Май 2007, 17:28
от hebigatsu
8) :lol: В представения пример - отказът да се издаде съответния акт няма да бъде нито "нищожен" нито "унищожаем", а незаконосъобразен и след отмяната му Общината ще дължи обезщетение за претърпените от молителя вреди по ЗОДОВ.