Страница 1 от 1

Защита на съсобственика-недлъжник във връзка с чл.388 ГПК

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2007, 20:12
от v_djonev
Уважаеми колеги,моля ви спешно да ми отговорите на следните въпроси във връзка с чл.388 ГПК -

Чл. 388. (1) Когато изпълнението бъде насочено върху имот, който е съсобствен, за дълг на някой от съсобствениците, имотът се описва изцяло, но се продава само идеалната част на длъжника.
(2) Имотът може да бъде продаден и изцяло, ако останалите съсобственици се съгласят с това писмено.


1. Ако имаме съсобствен недвижим имот, върху който има наложена възбрана и тече публична продан провеждана от частен съдебен изпълнител може ли съсобственика-недлъжник по някакъв начин да има преимущество спрямо наддавачите в търга по отношение на правото на изкупуване ?

2.Ако има, как ще се реализира защитата му в случай че не е бил уведомен преди това от ЧСИ-л и как ще може той в този случай да се противопостави на публичната продан ?!

Извинявям се но в момента съм студент 4-ти курс и все още не сме стигнали до процеса. Предварително ви благодаря!!!

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2007, 01:33
от sarbijanac
Аз на скоро се сбълсках с почти идентичен проблем от този вид.Един ЧСИ имаше голямо желание да продаде и дела на мой клиент,който е съсобственик-недлъжник на недвижим имот и същевременно взискател по това изпълнително дело.

Чисто и просто направих молба до ЧСИ,с която от името на моя клиент изразих категорично несъгласие с така обявения начин на принудително изпълнение.Продажбата на целия имот чрез търг на публична продан беше поискана от съсобственика - длъжник по реда на чл.337 от ГПК.

Минаха се няколко дни и в канцеларията на ЧСИ видях обявление,че се продава 1/3 идеална част от недвижим имот на длъжник.....Това прави на практика имота реално непродаваем,кой ще се съгласи да купува идеална част и да притежава в съсобственост с напълно непознат човек имот.
След като пропадне процедурата за търга /тъй като няма желаещи/ моя клиент - съсобственик недлъжник ще подаде молба за възлагане /тъй като в това производство има статут и на взискател/.

Що се отнася до правомощията на съсобственика-недлъжник има определени привилегии само ако е съпруг.Ако е обикновен съсобственик "играе" на общо основание в търга за публична продан и ако предложие най-висока наддавателна цена имота му се възлага;

По отношение на втория Ви въпрос донякъде успях да Ви дам отговор от практиката.Полезно е за допълнителна информация да се запознаете със съдебната практика от АПИС или СИЕЛА.Най-важното е,че всички незаконосъобразни действия на съдебния изпълнител се обжалват пред Окръжен съд по реда на ГПК.

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2007, 17:12
от v_djonev
Благодаря ви :) Тези дни подадохме жалба до окръжния съд чрез ЧСИ-л. Оспорвахме описа,оценката и заключението на вещото лице по изпълнителното дело, защото междувременно се оказа, че те продават и идеалната част на съсобственика-недлъжник.Въобще работата се оказа по-заплетена отколкото си мислех :!: :!: :!:

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2007, 19:34
от hebigatsu
8) За v_djonev ,

Не разчитайте на жалбата срещу действията на ЧСИ, тя няма да спре проданта(виж чл. 335 ал.1 от ГПК), а разглеждането на жалбата ви може и да стане след приключване на същата. От опит мога да ви кажа, че е много трудно и никак не е евтино да се отменя публична продан и евентуално влязло в сила постановление за възлагане.
При положение, че ЧСИ е изнесъл на публична продан целият имот, а не само частта на длъжника без необходимото съгласно чл.388 ал.2 от ГПК съгласие на съсобствениците, можете да спрете изпълнението чрез обезпечение по чл.309 от ГПК на бъдещ иск по чл.336 от ГПК или направо да предявите иска по чл.336 от ГПК с искане за обезпечение по чл.308 от ГПК, като поискате допускане на обезпечителна мярка "спиране на изпълнението по изп.дело" на основание чл.316 ал.1 б.в) от ГПК. Аз лично ви препоръчвам първият вариант - по бързо е.
Поздрави!!!