Страница 1 от 1

адресна регистрация

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2007, 17:30
от message
Фирма ЕООД купува апартамент на груб строеж.
В двумесечн срок от излизането на Акт 16 ще се декларира в общината основното предназначенние - офис.
Възможно ли е собственък на ЕООДто и съпругата му български граждани да направят и адресна регистрация с постоянен адрес въпросният апартамент?

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2007, 19:00
от Johnny_B_Good
Защо не? В правилника за прилагане на закона за док. за самоличност пише, че гражданите без постоянно местожителство в РБ посочват като пост. адрес община Средец в София. Ако може да дадеш пост. адрес община Средец, що да не може и местността "Зелени поляни", Тетевенско, примерно? Община Средец като такава има ли акт 16? Какво общо има акт 16 с цялата работа?

Въвеждането на пост. адрес между другото е поредното невероятно недомислие на бълг. законодател. Даже при т.нар. тоталитаризм беше възможно да имаш пост. местожителство в чужбина. Една от многобройните нежелани последици на задължителния пост. адрес в БГ е цялата проблематика с гласуването на изселниците в Турция, които фактически не живеят в БГ, но се водят на адрес тук.

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2007, 19:36
от Mishelina
Johny,собственикът на ЕООД-то и съпругата му са български граждани,а не чужденци и те имат постоянна регистрация, но искат да я сменят. Мисля че не може

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2007, 21:03
от ifand
Мисля, че няма пречка да си сменят постоянния адрес. Аз си смених моя и никой не ми поиска нотариален акт или някакъв друг документ, с който да докажа, че съм собственик на жилището, където ще бъде новия ми адрес. Има и случаи хора да сменят адреса си с този на квартирата, където живеят. Защо не?

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2007, 21:47
от Johnny_B_Good
Мишлена, разбира се че става въпрос за бълг. граждани. Но грешката е моя - имах предвид не правилника
за издаване на българските документи за самоличност, а закона за гражданската регистрация (Обн. ДВ. бр.67 от 27 Юли 1999г), а по-точно чл. 93 от него -

чл. 93 (1) Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистрите на населението.

(2) Постоянният адрес е винаги на територията на Република България.

(3) Всяко лице може да има само един постоянен адрес.

(4) Български граждани, живеещи предимно в чужбина, които не са вписани в регистрите на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистрите на населението на район "Средец" на град София.

От ал.1 става ясно, че пост. адрес трябва да е задължително в населено място, т.е. не може човек да има пост.адрес в палатка на някоя симпатична полянка в планината. От ал. 4 обаче следва, че български граждани могат да бъдат даже вписвани служебно в регистрите на населението на район "Средец" на град София! Т.е. предположително в графата "постоянен адрес" се вписва текстът "район "Средец", София". Районът "Средец" като такъв няма акт 16, но пак е валиден пост. адрес. Следователно, може да се направи изводъ, че наличието на акт 16 не е предпоставка един адрес да е постоянен.