Страница 1 от 1

Изпълнителен лист

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 00:17
от polyn
Издаден изпълнителен лист юни 2003 год. Призовка за доброволно изпълнение се получава януари 2007 год.
Въпросът ми е, има ли давностен срок изпълнителния лист от съда?
Изпълнителния лист е издаден на фирма, чийто собственик почива през 2005 год. , а призовката е към наследника на ЕТ.

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 03:13
от sarbijanac
Всеки изпълнителен лист се издава на изпълнително основание - съдебно или несъдебно по смисъла на чл.237 от ГПК.тъй като в случая не посочвате изпълнителното основание ще посоча само някои общи постановки.
Общата погасителна давност за вземанията е 5 годишна,след изтичането на която вземанията не подлежат на принудително изпълнение.Института на давността е уреден в ЗЗД чл.110 и следващи.За някои от вземанията е уредена и давност с по-кратък срок-напр.чл.111 от ЗЗД урежда кои от вземанията се погасяват с изтичане на тригодишна погасителна давност.
След като установите дали за Вашето вземане е настъпило погасяване по давност имате следните възможности:
- при настъпила такава следва да подадете молба до районния съд,издал изпълнителния лист за обезсилването на същия.когато съдът издаде определение за обезсилването на същия на основание чл.330 от ГПК съдебния изпълнител ще прекрати изпълнителното производство;
- ако се установи,че давността не е изтекла имате възможност на оспорване на изпълнението по реда на чл.250 и сл.от ГПК.Тогава следва пък да доказвате,че вземането е погасено поради изпълнение или по друг способ,или пък,че не съществува.
Чл.326 от ГПК регламентира изпълението,насочено към наследниците.В случая е допустимо,тъй като в запитването не е упоменато наличие на отказ на наследника за приемане на имуществото на наследодателя си.Още повече,че ЕТ отговаря пред кредиторите си с цялото си налично имущество.

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 07:36
от Julyan
"Издаден изпълнителен лист юни 2003 год. Призовка за доброволно изпълнение се получава януари 2007 год.
Въпросът ми е, има ли давностен срок изпълнителния лист от съда?
Изпълнителния лист е издаден на фирма, чийто собственик почива през 2005 год. , а призовката е към наследника на ЕТ."
Чл.330, ал.1, б.д от ГПК постановява, че изпълнителното производство се прекратява, когато взискателят не поиска извършването на изпълнителни действия в продължение на две години.Доколкото разбирам ИЛ е издаден през юни, 2003 г. и този две годишен срок е изтекъл през юни, 2005 г. В този срок е следвало взискателят да предприеме действия по въвеждане в изпълнение на този ИЛ, да заведе И дело, да покани длъжника за доброволно изпълнение или да предприеме действия по принудителното такова.
Какво означава "ИЛ е издаден на фирма..." тази фирма е длъжник по този ИЛ, така ли?[/quote]

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 07:38
от Julyan
Извинявам се, натиснах изпращането преди да приключа.
Кога е заведено изпълнителното дело при съдия- изпълнителя? Имате ли данни за това?

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 12:34
от polyn
При съдия изпълнител е въведено октомври 2006 год.
Наследника е приел фирмата на ЕТ, но няма опис за имуществото.

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 12:37
от polyn
Пропуснах да напиша, че след получаване на призовката януари 2007 год. в срок е пуснато възражение по чл. 250 от ГПК.

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2007, 18:08
от polyn
Правилно ли разбирам, че давностния срок на този изпълнителен лист започва да тече от датата на издаване /т.е. юни 2003/ или от датата на въвеждането му при съдия-изпълнител /октомври 2006 ?
Или пък този изпълнителен лист е загубил давностния си срок?
Тъй като при мен проблема е доста голям и се нуждая от Вашата помощ, за което искрено Ви благодаря

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2007, 18:19
от Julyan
Това са два различни срока. Общият пет годишен е от датата на която съдебното решение е влязло в сила и в този срок кредиторът може да иска принудително изпълнение, като се обърне към съдия- изпълнител. Вторият, двегодишен срок, се отнася за случаи, когато имаме заведено изпълнително дело и в такъв период не са били предприемани действия от страна на взискателя по отношение на длъжника. За това след като бъде заведено едно изпълнително дело дори при липса на обективна възможност за събиране на дължимото е препоръчително кредиторът /взискател/ да предприема от време на време някакви действия, за да не изтече този двегодишен срок. Дано да го обяснявам ясно, че имам ОВИ в нелека форма.

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2007, 18:45
от sarbijanac
Решение № 922 от 20.XI.1990 г. по гр. д. № 801/90 г., IV г. о.
Съдебна практика, Бюлетин на ВС на РБ, бр. 2/1991 г., № 29, стр. 20
чл. 330, ал. 1, б. "д" ГПК,

чл. 110 и сл. ЗЗД

Срокът по чл. 330, ал. 1, буква "д" ГПК е преклузивен, а не давностен и започва да тече от последното изпълнително действие по изпълнителното дело, докато давностният срок тече от влизане в сила на решението, предмет на изпълнението. Правото на собственост и вещното право на ползуване не се погасяват по давност, а могат да се изгубят само при придобиването им от другиго.


Според това съдебно решение следва да се разбира,че преклузивен срок за обезсилване на изпълнителния лист не може да се търси,защото изпълнителното дело както казвате е образувано през 2006 год.Остава Ви възможност да се позовете на давностен срок по ЗЗД,ако такъв е настъпил.в тази насока е и предходният ми пост по темата.