Страница 1 от 1

Оспорване истинността на частен документ пред съд

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2006, 12:12
от petrova_26
Здравейте.Бих искала да попитам как се доказва пред съда истинността на оспорен от другата страна частен документ, издаден от ЕТ и удостоверяващ доходи на лица. Благодаря предварително!

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2006, 13:45
от gosho72
За по-конкретен и изчерпателен отговор е необходимо да посочите:страната-която е издала въпросния документ,предназначението на същия и визираните в него парични суми.Тези фактори са решаващи относно определянето на способите за доказване.Също така редното е да се посочи дали се оспорва само съдържанието му или конкретно неговата валидност /нищожност,унищожаемост/ или неговата автентичност и истинност.

Иначе най-общо казано:Доказването със свидетелски показания в случая не може да се допусне,ако документа е издаден от страната,която оспорва съдържанието му.При невъзможност за внасяне на доказателства чрез свидетелески показания,както и при наличие на необходимост съдът с определение по искане на страните или по своя инициатива назначава експертиза.Ако за конкретния документ е необходимо установяването на неговия автор-съставител съдът следва да постанови съдебно-графична експертиза /за установяване на почерка и подписа на съставилия дали съответстват на визираните в документа лице и дали са положени в действителност от него/.Ако целта е да се установи достоверността на визираните в документа финансови операции следва да се постанови назначение на съдебно-счетоводна експертиза.С определението си за назначаване на експертиза съдът определя и депозита за нейното изготвяне ,който се внася от заинтересованата страна.

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2006, 19:54
от petrova_26
Оспорва се в случая самото съдържание на документа.Той не е издаден от нито една от страните по делото, но ние в качеството си на ответник се позоваваме на този документ, за да докажем доходи, които ищеца укрива. Оспореният документ удостоверява именно тези доходи.