Страница 1 от 1

закупъване на мпс за инвалид

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2006, 11:59
от vvidov
здртавейте
сина ми е на 13г и е с 95% увреждания установени от телк.
искам да закупя автомобил на негово име. като ползвам правата които му се полагат, но не знам как може да стане това. Какви документи трябва да си приготвя? Как може вече внесен автомобил да купи от хора с увреждене без ддс. По обявите пише за некой автомобили че стават за инвалид какво означава това?
предварително благодаря

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2006, 12:40
от gosho72
При покупката на нов автомобил продавачът не следва начислява обичайната ставка от 20 % ДДС, а на основание чл.54, ал.1, т.3 от Закона за ДДС следва да начисли ставка от 0 %, ако автомобилът се купува от инвалид и параметрите на колата са до 100 к.с. и до 1800 куб.см.

Ако закупувате регистриран /употребяван / вече автомобил:

1.Прехвърляне собствеността на регистрирани (а такива са вече употребяваните) автомобили се извършва с писмен договор с нотариално заверени подписи на страните.Вие като притежател на автомобила сте длъжен в 2-седмичен срок да предостави на службата за регистрация на пътните превозни средства по местоживеене копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на праводателя.

2.Регистрацията на моторните превозни средства се извършва в 14-дневен срок от придобиването на собствеността в страната или оформянето на вноса в секторите “КАТ – Пътна полиция” при ОДП по постоянен адрес за физически лица или адрес на регистрация на юридически лица. В случая е налице промяна в собствеността на вече регистриран автомобил и според тази наредба е необходимо да се извърши промяна в регистрацията, като автомобилът задължително се представя за идентификация и се представят следните документи:

2.1. писмено заявление за регистрация;
2.2. документи за самоличност на собствениците.
2.3.свидетелството за регистрация;
2.4.документ за собственост с данните за марката, модела, номерата на рамата (шасито) и/или двигателя - само при промяна собствеността или основен агрегат (рама или двигател);
2.5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) документ за сключена застраховка "Гражданска отговорност";
2.6.(изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) при възстановяване на прекратена регистрация - протокол за изпитание от акредитирана лаборатория от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" (ИА "БСА");
2.7.при изменение в конструкцията на регистрирано превозно средство - разрешение от Министерството на транспорта и посочените в разрешението документи;
2.8. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) квитанции за платени такси за превозното средство, ако превозното средство е в движение;
2.9. други документи, предвидени в закон или друг нормативен акт.В случая задължително следва да се представи и документ,удостоверяващ инвалидността.

3.При промяна в регистрацията с преминаване на превозното средство от един регион в друг собственикът представя писменото заявление в два екземпляра, а съответните служби на секторите "КАТ - ПП" проверяват данните и се уведомяват служебно за извършените промени.

4. Придобиването на автомобила трябва да бъде декларирано пред териториалната данъчна дирекция по постоянен адрес/седалище в 2-месечен срок от придобиването.

Ако има някои неточности и непълноти в отговора ми ще помоля колегите ,които са ги открили да ги коригират.До сега не съм се сблъсквал с подобен казус-опитах се да дам отговор с учебна цел. :roll:

още малко въпроси?

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2006, 13:34
от vvidov
требва ли да имам палномощно за купуване или управление на автомибил който се води на моя син?
трябва ли да разбирам че мога да закупя уторебябан автомобил от автокъща без ддс?
от дилара на рено-дачия във Варна ми казаха че не били вносители и не можели да продадат автомобил бес ддс?