Eто едно съдебно решение, което обаче май накланя везните в полза на прокуратурата......
РЕШЕНИЕ № 615 ОТ 14.01.2002 Г. ПО Н. Д. № 577/2001 Г., II Н. О. НА ВКС
ОБЕКТИВНИЯТ ПРИЗНАК ОТ СЪСТАВА НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО ПО ЧЛ. 293А НК ОБХВАЩА САМО ВЛЕЗЛИТЕ В СИЛА ОСЪДИТЕЛНИ СЪДЕБНИ РЕШЕНИЯ, ПОСТАНОВЕНИ В ИСКОВ ПРОЦЕС, КОИТО ОСВЕН ЧЕ СА НЕОБЖАЛВАЕМИ, ПО СИЛАТА НА ПРЕСИЛЕНО НЕЩО СЪДЪРЖАТ ЗАБРАНА ЗА ВТОРИ ПРОЦЕС ОТНОСНО СЪЩИЯ СПОР, ИМАТ ОБВЪРЗВАЩА СИЛА ОТНОСНО ПРЕДМЕТА НА СПОРА И СЕ ПОЛЗВАТ С ИЗПЪЛНИТЕЛНА СИЛА.
ОПРЕДЕЛЕНИЯТА ПО ЧЛ. 244 ТПК ЗА ИЗДАВАНЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ НЕ СЕ ПОЛЗВАТ СЪС СИЛА НА ПРЕСЪДЕНО НЕЩО НИТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ПРАВО, НИТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПРАВОТО НА ИСК.
Чл. 293а НК
Чл. 244 ГПК
Докладчик съдията Гроздан Илиев
С протестираната присъда № 136/7.06.2001 г., постановена по в. н. о. х. д. № 278/2001 г., Р. окръжен съд е отменил присъда № 2/18.01.2001 г. по н. о. х. д. № 1828/2000 г. на Р. районен съд, с която поде. Г. С. Е. е бил признат за виновен и осъден по чл. 293а вр. чл. 54 НК на една година лишаване от свобода, като изпълнението на наказанието е отложено с изпитателен срок от три години, и вместо нея е постановил друга присъда, с която е признал същия подсъдим за невинен в това - през периода 20.04.1998 г. - 20.04.1999 г. в гр. Р., след като е бил осъден да изпълни парично задължение с влязло в сила съдебно решение по гр. д. № 514/1998 г. по описа на Р. районен съд - 2 с., в продължение на една година от влизане на решението в сила не изпълнил задължението си към кредитора Н. Г. И. въпреки наличието на имущество за това - идеални части от апартамент в гр. Р, поради което и на основание чл. 334, ал. 1, т. 3 НПК вр. чл. 302 НПК го оправдал по обвинението за извършено престъпление по чл. 293а НК.
С протеста се мотивира отменителното основание по чл. 352, ал. 1, т. 1 НПК. Поддържа се, че при установената фактическа обстановка съдът незаконосъобразно е приел, че определенията по чл. 244 ГПК, с които е постановено издаването на изпълнителен лист на извънсъдебно основание по чл. 237 ГПК, са извън групата на съдебните актове, чието неизпълнение е свързано с ангажиране на наказателната отговорност по чл. 293а НК. Като се позовава на систематично тълкуване на посочената разпоредба, прокуратурата счита, че с нея са криминализирани деянията, свързани с неспазване на всеки съдебен акт, по който длъжникът е осъден да изпълни парично задължение към своя кредитор.
Защитата на подсъдимия поддържа съображения, че фактическият състав на деянието, за което е обвинен подсъдимият, не съдържа от обективна и субективна страна признаците на чл. 293а НК, поради което Въззивният съд законосъобразно е отменил осъдителната присъда. Поддържа се, че след като е налице несъставомерност на деянието, постановената оправдателна присъда следва да остане в сила Върховният касационен съд разгледа протеста, провери присъдата с оглед поддържаното отменително основание и съобразно правомощията си по чл. 350 НПК, за да се произнесе, взе предвид следното.
От фактическа страна е прието, че подсъдимият Г. Е. на 17.12.1997 г. срещу получени 8000 щатски долара издал запис на заповед, с която се задължил неотменимо и безусловно на 4.03.1998 г. да заплати 14 250 400 лв. по фиксинга на БНБ на св. Н. И. Понеже на падежа поде. Г. Е. не престарал дължимата сума, св. Н. И. подал молба до Р. районен съд да се снабди с изпълнителен лист. По гр. д. № 514/98 на Р. районен съд с решение от 11.03.1998 г., постановено в закрито заседание, и на основание чл. 237, б. "д" ГПК подс. Г. Е. бил осъден да заплати на св. Н. И. главницата със законните последици, за което му бил издаден изпълнителен лист. На 13.04.1998 г. подсъдимият получил призовка за доброволно изпълнение. В дадения му седемдневен срок не упражнил правата си по чл. 250 ГПК, поради което изпълнителното производство продължило. По искане на взискателя на 21.05.1998 г. съдия-изпълнителят извършил опис на имуществото и наложил възбрана върху семейното жилище на длъжника, находящо се в ф. Р. По жалба на последния с решение № 220/25.06.1998 г., постановено по гр. д. № 1457/98, Р. районен съд, 5 с., отменил действията на съдия-изпълнителя относно извършване на опис и налагане на възбрана върху единственото семейно жилище на длъжника Г. Е. След отмяната на възбраната подсъдимият Г. Е. и неговата съпруга чрез дарение прехвърлили собствеността върху семейното жилище на своята дъщеря, като си запазили правото на ползване на жилището.
До 20.04.1999 г., когато след срока по чл. 250 ГПК изтекъл едногодишният срок, подсъдимият не изпълнил паричното си задължение.
При така установените фактически положения въззивният съд, за да оправдае подсъдимия, е приел, че определенията по чл. 244 ГПК за издаване на изпълнителен лист въз основа на несъдебно изпълнително основание, каквото е несъмнено и записът на заповед (чл. 237, б. "д" ГПК), не се обхващат от понятието "влязло в сила решение" по чл. 293а НК.
Върховният касационен съд счита, че това становище, изразено в съдебния акт, предмет на настоящата проверка, е законосъобразно. Подробните съображения, с които съдът е обосновал несъставомерността на деянието от обективна страна, се споделят от настоящия състав и не се налага да бъдат преповтаряни. Освен това следва да се има предвид,
че в случаите, когато законодателят е имал за цел да осигури наказателноправна защита на по-широка категория обществени отношения, които даден вид деяния застрашават или увреждат и които се явяват техен обект, той е изразявал това недвусмислено, като е използвал родовото понятие "съдебно решение", включващо както влезлите в сила съдебни решения, за които наред с формалната е налице и материална законна сила с присъщата за последната сила на пресъдено нещо, така и останалите съдебни решения, подлежащи на изпълнение, които съдът постановява. В тази насока ОСНК е имало възможност да се произнесе с Тълкувателно решение № 22/20.04.1983 г. по н. д. № 23/1983 г. относно понятието "съдебно решение". Вярно е, че тълкуването е дадено по повод съдържанието на обективен признак от разпоредбата на чл. 182, ал. 2 НК, но не са налице основания за неприложимост на възприетите критерии за разграничаване на съдебните актове и в останалите случаи, където като обективен признак от състава на престъплението е използвано родовото или видовото понятие за съдебно решение.
При положение че при определяне на съдържанието и на други престъпни състави е използвано освен понятието "съдебно решение" (чл. 296 НК) и "влязло в сила съдебно решение" (чл. 172, ал. 2 НК и др.), става ясно, че законодателят прави точно разграничение между видовете съдебни решения, когато при криминализирането на даден вид деяния включва съдебния акт като признак от обективния състав на престъплението.
Следователно разпоредбата на чл. 293а НК не може да бъде изключение от възприетото и очертано вече разграничение. Обективният признак от състава на посочената разпоредба обхваща само влезлите в сила осъдителни съдебни решения, постановени в исков процес, които освен че са необжалваеми, по силата на пресъдено нещо съдържат забрана за втори процес относно същия спор, имат обвързваща сила относно предмета на спора и се ползват с изпълнителна сила. Определенията по чл. 244 ГПК за издаване на изпълнителен лист не се ползват със сила на пресъдено нещо нито по отношение на изпълнителното право, нито по отношение на правото на иск. Затова, ако е пропуснал да се защити по реда на чл. 250 ГПК, длъжникът разполага с правната възможност да предяви отрицателен установителен иск (чл. 254 ГПК), за да установи, че вземането не съществува. Разликата между двата вида съдебни решения е съществена и не позволява по пътя на тълкуването, каквото разбиране се поддържа в протеста, да се разшири съдържанието на понятието "влязло в сила осъдително съдебно решение за парично задължение" по чл. 293а НК, за да се включат и определенията по чл. 244 ГПК за издаване на изпълнителен лист за такова задължение. Това е така, защото чл. 293а НК, като норма на материалното наказателно право, има санкционен характер и съгласно чл. 46, ал. 3 от Закона за нормативните актове следва да се тълкува ограничително.
Ето защо, наказателната отговорност на неизправния длъжник не може да се обосновава с разширяване на обхвата на разглеждания обективен признак по отношение на видовете съдебни решения. Щом като в случая деянието на подсъдимия Г. Е. е несъставомерно поради отсъствие на решаващ признак от обективния състав на чл. 293а НК, липсва основание да се обсъжда въпросът за субективната страна на деянието. Разглеждането на останалите въпроси, поставени в протеста, също не се налага, защото би довело до обсъждане на проблеми, несвързани пряко с предмета на касационната проверка, част от които и с теоретично значение, неотносими към конкретния фактически състав.
По изложените съображения и като съобрази отсъствие на поддържаното с протеста отменително основание, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, на основание чл. 357, ал. 1, т. 1 НПК счита, че присъдата следва да бъде оставена в сила.