Страница 1 от 1

дадох пари на заем

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2006, 12:32
от slavjanka
Дадох пари на заем с договор нотариално заверен който изтече на 20 юни 2006 но не ми ги връщат какво да направя

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2006, 12:34
от ykovachev
Пратете на длъжника си една нотариална покана да Ви върне парите. Ако не го направи, най-добре е да се обърнете към адвокат, който да Ви подготви молба за издаване на изпълнителен лист въз основа на нотариално заверения договор. После - при съдия-изпълнителя.
Успех!

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2006, 12:55
от monteskio
Не е необходимо да изпращате нотариална покана до длъжника. В договора за заем Имате определен срок - падеж, след който задължението става изискуемо и длъжникът изпада в забава. Послушайте колегата и потърсете веднага компететна платена правна помощ от адвокат. Ще ви е необходим, за да се издаде изпълнителен лист и след това дължимата сума да се събере принудително чрез изпълнително произвоство.


УСПЕХ !

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2006, 13:24
от ykovachev
Дадох Ви съвет да изпратите нотариална покана по следните съображения. Някои районни съдии въздигат в култ изискването да сте канили и молили длъжника сто пъти да Ви плати. Освен държавната такса за издаване на листа (2% върху това, което искате), ако ползвате адвокат, ще платите и на него. Като по-млад адвокат веднъж подадох молба за изпълнителен лист, без да се молим на длъжника. И... съдията каза: понеже длъжникът "с нищо не бил предизвикал кредитора да се обърне към съда" (гледайте логика, нали - той не връща парите навреме, пък не бил предизвикал :wink: ), не присъждам разноските (държавната такса и адвокатското възнаграждение) в тежест на длъжника... Не смятам, че този съдия е прав, ама кажете как да обжалвате такова определение в тази му част, вместо да си гоните длъжника. Та това е въпрос на преценка, а и на късмет да попаднете на съдия, дето няма да жали длъжника. Още веднъж Ви желая успех.

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2006, 13:43
от monteskio
ykovachev написа: И... съдията каза: понеже длъжникът "с нищо не бил предизвикал кредитора да се обърне към съда" (гледайте логика, нали - той не връща парите навреме, пък не бил предизвикал :wink: ), не присъждам разноските (държавната такса и адвокатското възнаграждение) в тежест на длъжника... Не смятам, че този съдия е прав, ама кажете как да обжалвате такова определение в тази му част, вместо да си гоните длъжника.


При положение, че има посочен срок, задължението за плащане настъпва с неговото изтичане. Тук действа правилото - " срокът кани". Това изрично е записано в чл.84 ал. 1 изрч. 1 ЗЗД. Нещо повече. Този договор е с нотариална заверка на подписите, така, че няма основание съдията да иска длъжникът отново да се кани. Нали това е предимството на извън съдебните изпълнителни основания.

По отношение на непроизнасянето за разноските следва да подадете молба на основание чл.192 ал. 4 ГПК. По пътя на тълкуването тази разпроедба се отнася и до определенията, понеже произнасянето относно разноските е със силата на определение, а не на решение. В този смисъл е и тълкувателно решение.



УСПЕХ !