Страница 1 от 1

Адвокатска колегия = недоносче

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2006, 13:43
от polined
Колеги , спечелих дело в ВКС срещу колегията при която съм вписан като адвокат.В резултат на делата срещу колегията и ВСС две години не съм работил като адвокат.Смятате ли , че имам моралното право да предявя иск по ЗЗД за непозвалено увреждане , и какъв според вас ще бъде изходът му ,като имате впредвид че решението за отписването ми като адвокат е "нищожно" според ВКС.

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2006, 17:56
от fetisov
Колега, имам подобен проблем с клиент, комуто е отказано вписване в една организация, създадена съгласно закон и осъществяваща своеобразно лицензиране на лица за осъществяване на определена дейност, като отказът за вписване вече бе обявен за незаконосъобразен по реда на отм. ЗАП, но сега предстои дело пред ВАС.... Т.е. нещо като Адвокатската колегия, вписването в която е необходимо условие за упражняване на Адвокатска професия.....
Та... много се чудя дали правното основание за подобен иск за причинени вреди (ако при мен всичко мине добре в адм. производство, тези вреди ще са като пропуснати ползи) е чл.49 ЗЗД или пък е по реда на чл.203-207 от новия АПК ?!? Защото "административен орган" по смисъла на АПК е не само органът, който принадлежи към с-мата на изпълнителната власт, но и въобще "всеки носител на административни правомощия, овластен въз основа на закон" (така в §1, т.1 от ДР на АПК). А какъв по-добър пример за носител на административни правомощия, овластен въз основа на закон от една Адвокатска колегия (овластена с такива правомощия въз основа на ЗА)? Така че аз по-скоро съм склонен да смятам, че редът за предявяване на такъв иск сега вече е по чл.203-207 АПК - той е и по-улеснен, особено от гледна точка на разноските за държавна такса.... Но не съм съвсем сигурен в мнението си, така че и аз ще очаквам становища на други колеги по темата.
Виж, проблемът за доказване на вредите в това производство(претърпени загуби или пропуснати ползи) е съвсем отделен и той никак няма да е лесен за разрешаване! А пък Вие говорите за "моралното си право" - ако това означава, че ще претендирате неимуществени вреди си мисля, че при Вас ще е още по-сложно...
(Впрочем защо делото Ви е разгледано от ВКС, а не от ВАС, ако правилно се изразявате във въпроса си?)

адвокатска колегия - недоносче

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2006, 08:54
от polined
Има изричен текст в ЗА - lex cpecialis в който е посочено , че решенията на ВАС/виш адвокатски съвет на възивна/ се обжалват при ВКС като касация , и решението на ВКС е окончателно и не подлежи на обжалване.

Интересно!

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2006, 09:36
от juristche
Ще си позволя да се намеся защото казусът ме заинтересува.
Вижте, за мен няма съмнение наличието на деликт и съответно основание за претендиране на имуществени и неимуществени вреди от него. Друг въпрос е, как ще ги докажете в съда.
Ако не сте работили като адвокат преди вписването /независимо в тази или друга адвокатска колегия/ бихте могли, ако имате познати в адвокатски дружества и те се съгласят, да сключите с тях фиктивен граждански договор с ретроактивна дата, в който да има уговорен размер на месечно възнаграждение. Това сигурно няма да е лесно, но за сега се сещам само за тази възможност.
Във всички случаи обаче мисля, че не трябва да се отказвате от правото си да съдите адвокатската колетия, както и да предявите във всички случаи претенция за неимуществени вреди. Те се доказват по справедливост в съда и може да имате успех.
Реда, по който се разглеждат такива дела е този по чл.203-207 от АПК, като за неуредените въпроси по отношение на имуществената отговорност се прилагат разпоредбите на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
:wink: