Страница 1 от 1
Възбрана на идеална част земеделска земя
Публикувано на:
11 Авг 2006, 12:08
от klod
Длъжникът притежава идеална част от лозе 5декара(1/3 от 15 дка)Същото е дадено под аренда на кооперация,която работи около 300дка.Лозе до 5дка е несекстверуемо за земеделските производители,но в случая зем. производител е кооперацията,тъй като тя работи лозето.Според вас може ли да се иска възбрана на идеалната част и продажба?Благодаря.
Re: Възбрана на идеална част земеделска земя
Публикувано на:
11 Авг 2006, 12:39
от klod
Да допълня нещо важно-длъжникът притежава с 2-та си братя лозето по наследство и то още се води на починалият му баща.Длъжникът все още не е заявил,че приема наследството.Има ли възможност да се откаже от наследство в полза на братята си и да "изгорим".Може ли да се откаже от наследство след като кредиторът поиска евентуално възбрана на идеалната част на длъжника.Благодаря.
Re: Възбрана на идеална част земеделска земя
Публикувано на:
15 Авг 2006, 09:59
от klod
Много сложен или много елементарен е въпросът ми,че никой не отговаря?
Re: Възбрана на идеална част земеделска земя
Публикувано на:
18 Авг 2006, 20:09
от denar
klod написа:Много сложен или много елементарен е въпросът ми,че никой не отговаря?
slojen e
Публикувано на:
18 Авг 2006, 20:40
от gosho72
Начинаещ юрист съм и не мога изцяло да коментирам този сложен и заплетен казус.
Но със сигурност мога да посоча,че ЗН е уредил защитата на кредиторите относно неправомерно разпореждане с наследствени имущества от страна на длъжника:
Чл. 56. (Попр. - ДВ, бр. 41 от 1949 г.) (1) Кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника.
(2) Искът може да се предяви в едногодишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от три години след отказа.
Надявам се коментара ми да остави във Вас някакво успокоение и удовлетворение !
Публикувано на:
20 Авг 2006, 11:37
от tixe
След като не е приел наследството, той винаги може да девалвира и да ви създава пречки по изпълнителното дело, а това е свързано с разходи които в последствие ще въстанови, но дотогава са за ваша сетка- опис на имущество такса 50 лв.+ 2 лв за банков превод по сметка на СИС)
Затова по-добре се обърнете за запор на други вещи. Още повече, за запор на недвижим имот процедурата е малко по-сложна, но в зависимост от сумата която дължи длъжника може да се изка и такъв запор.
Много по лесно е и по изпълнимо е да се изка запор на банкови сметки, автомобил ако има рег. на негово име или вещи собственост на длъжника или на неговото семейство които ползват общо.