Страница 1 от 1
относно чл. 254 от ГПК
Публикувано на:
23 Юни 2006, 09:53
от vilipb
Колеги, нуждая се от мнение по следния въпрос - може ли да се предяви отрицателен установителен иск по чл. 254 от ГПК след като длъжникът по изпълнително дело е платил сумата претендирана от взискателя и изпълнителното производство е прекратено или този иск следва да бъде предявен само в рамките на висящ изпълнителен процес? Според мен може да се предяви и след прикратяване на изп. производство, предвид това че установителните искове не се погасяват по давност. Благодаря Ви предварително.
Re: относно чл. 254 от ГПК
Публикувано на:
23 Юни 2006, 10:17
от senex
vilipb написа:Колеги, нуждая се от мнение по следния въпрос - може ли да се предяви отрицателен установителен иск по чл. 254 от ГПК след като длъжникът по изпълнително дело е платил сумата претендирана от взискателя и изпълнителното производство е прекратено или този иск следва да бъде предявен само в рамките на висящ изпълнителен процес? Според мен може да се предяви и след прикратяване на изп. производство, предвид това че установителните искове не се погасяват по давност. Благодаря Ви предварително.
Не мисля, че съществува пречка да бъде предявен отрицателен установителен иск. Но защо трябва да прибягвате до защита посредством нов исков процес? Съществуват и по-лесни начини.
Публикувано на:
23 Юни 2006, 10:30
от vilipb
Благодаря ви колега Senex, моят иск по чл. 254 от ГПК ще бъде съединен с иск за връщане на недължимо платеното в изпълнителното производство.
Публикувано на:
23 Юни 2006, 11:32
от senex
vilipb написа:Благодаря ви колега Senex, моят иск по чл. 254 от ГПК ще бъде съединен с иск за връщане на недължимо платеното в изпълнителното производство.
Възможно е и така да постъпите, използвайки обективно съединяване на искове. Ако не беше изтекъл срокът за обжалване, можеше да отнесете спора пред по-горната съдебна инстанция, като по този начин си спестите воденето на нов исков процес. При положение, че по-горестоящият съд отмени решението, постановено от по-долната съдебна инстанция, ще е налице отпаднало основание по чл. 55 от Общата част на ЗЗД, като за недължимо платеното можехте директно да прибегнето до изваждане на обратен изпълнителен лист по чл. 241 ГПК.
Публикувано на:
23 Юни 2006, 11:45
от vilipb
Аз пропуснах да спомена, че изпълнителният лист е издаден на основание чл. 237 гпк, взискателят е Топлофикация. А и клиентът ми малко късно се е сетил, че трябва да потърси услугите на адвокат. Изпълнителното дело е прекратено миналата година.
Публикувано на:
23 Юни 2006, 12:18
от gega
След като сте изпълнили, нямата правмен интерес да водите отрицателен установителен иск. Поради тоза причина само осъдителен иск е достатъчен. Недопустимо е в настоящия случай да се обединяват установителен и осъдителен иск.
Публикувано на:
24 Юни 2006, 13:54
от bulgar
Все пак си мисля, че става въпрос само за един иск за неоснователно обогатяване. С него ще установите, че за извършеното плащане липсва правно основание (ако обаче вземането е погасено по давост правно основание е налице) и ще осъдите топлофикация да върне полученото без основание.