Страница 1 от 1

Дело за клевета

МнениеПубликувано на: 23 Май 2006, 13:27
от mariya23
Здравейте! Искам да ви попитам какъв е редът за завеждане на дело за клевета и дали изобщо има шанс да се спечели.

Казусът е следният:

Х е управител на клон на банка. Лице, изтеглило кредит от банката, прекратява плащанията и изчезва в дън земя. Съответно, банката се обръща към поръчителката по кредита, която се е подписала, че в случай, че кредитоискателят престане да плаща кредита, той става нейно задължение. Въпросната поръчителка дни наред посещава управителката на клона на банката с молби "да направи нещо", за да не плаща тя кредита. Тъй като поръчителката се е подписала, че ще плаща кредита при неизпълнение от длъжника, управителката на клона на банката не може да промени условията. Дотук с предисторията.

Същата поръчителка решава да отмъсти на Х като подава сигнал за корупция в неправителствена организация, твърдейки, че Х взима "комисионни" по всеки отпуснат кредит, забъркана е в сделки с лихвари и куп подобни глупости. Започва разследване - естествено, няма никакви доказателства за твърденията на поръчителката. Дотук добре, обаче наш национален седмичник решава да публикува статия по случая. Във вестника са публикувани заявления от неправителствената организация, от управителката Х и от поръчителката. Цялата статия цитира твърденията на поръчителката, че Х е създала цяла мрежа, чрез която отпуска кредити срещу фалшиви документи, кара кредитоискателите да се подписват срещу по-големи суми, заплашва ги и т.н. Отделена е нищожна колонка за изявлението на Х.

Въпросите ми са: Има ли основание да се заведе дело за клевета срещу поръчителката? А срещу вестника (представена е само една гледна точка и статията представя Х като измамница)? Какъв е редът и какви биха могли ориентировъчно да са разноските по делото? Какъв размер на обезщетение може да се поиска? Само да отбележа, че в резултат на тези разследвания и клевети, клиентите на банката са намалели, а Х има проблеми с началниците си заради това. Освен това Х страда от високо кръвно налягане и през последната година (откакто започна тази история) състоянието й се влошава.

Предварително се извинявам, ако въпросите ми не са зададени професионално - не работя в тази сфера, но имам нужда от съвет, тъй като се отнася за много близък мой човек. Ще съм благодарна на всички, които изкажат компетентно мнение.

МнениеПубликувано на: 24 Май 2006, 18:17
от zvezda
Ако заведете граждански иск за непозволено увреждане и искате обезщетение за имуществени и неимуществени вреди:
Предполагам, че ще трябват: документ с медицински изследвания, от които да е видно влошеното състояние на Х и периода, за който се отнася;справка от самата банка (кой отдел - Х ще реши) относно намалелия брой клиенти през периода след публикацията, като за това допълнително може да се иска съдебна експертиза; свидетели - относно проблемите с началниците.
Искът за обезщетение срещу вестника и поръчителката е с големи шансове да успее, ако нещата са такива, каквито ги представяте. Но най-важното са доказателствата за причинените вреди вследствие на публикацията и действията на поръчителката.

МнениеПубликувано на: 26 Май 2006, 12:12
от mariya23
Благодаря много, мисля, че успях да я убедя да подаде иск. Дори и да не успее да получи обезщетение, вестникът и поръчителката трябва да си получат заслуженото!