Хмм.. попаднах на още едно, което ми се стори интересно и май ще обори тезата ми
РЕШЕНИЕ № 141 ОТ 30.04.2003 Г. ПО ВАД
УВЕДОМЛЕНИЕТО ЗА НЕПРЕОДОЛИМА СИЛА И НЕЙНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДОГОВОРА ПРЕДПОЛАГА НАСТЪПВАНЕТО Й.
Чл. 81, ал. 1 ЗЗД
Чл. 89 ЗЗД
Чл. 306 ТЗ
По делото няма спор, че страните са сключили договор за продажба на разсад за бял риган, както и че е платено капаро. Няма спор също така, че сключеният договор не е изпълнен уговорения срок - не по-рано от 25.09. и не по-късно от 15.10.2002 г. При това положение ищецът настоява да си получи обратно платеното капаро и да му бъде платена уговорената в договора неустойка за неизпълнение. Ответникът от своя страна сочи, че причина за неизпълнението са неблагоприятните климатични условия - проливни дъждове, които са препятствали развитието на разсада и са унищожили засетите количества от бял риган. Представената по делото агрономическа експертиза посочва, че падналите валежи са били извънредно интензивни: за периода 11 - 30.09.2002 г. те са били 288 % в повече от падналите валежи за този период в района, а за времето между 1 - 15.10.2002 г. валежите са били 315 % в повече от месечната норма на валежите за периода в този район. Вследствие "силното преовлажняване на почвата", сочи експертизата, върху повърхностния почвен слой се е образувала кора, която не е позволила нормалното поникване на семената от бял риган, а поникналите семена в следствие получилото се затлачване и отвличане на почвения слой са изсъхнали. Вещото лице уточнява, че валежът между 11-30.09.2002 г. сам по себе си не е могъл да предизвика унищожаване на разсада, но пагубни са били валежите в периода 1 - 15.10.2001 г. При първия валеж се е образувала кора, а вторият е покрил разсада от бял риган с воден пласт, поради което семената въобще не са могли да се развият. Посочените данни за месечната сума на валежите са получени от Хидрометеорологическата обсерватория, гр. Ямбол, към Националния институт по метеорология и хидрология. Вещото лице на място е констатирало какви са били пораженията, тъй като една леха с разсада за бял риган е била оставена "както е била".
Въз основа на експертизата и данните, на които тя се позовава, Решаващият орган приема, че падналите дъждове в периода 11.09. - 15.10.2002 г. имат извънреден характер, защото те се отклоняват в значителна степен от обичайните метеорологични условия за същия период в този район. Вещото лице дори ги определя в своите допълнителни обяснения като наводнение, силен пороен дъжд, който не може да се поеме от почвата.
Въпросът обаче, който се поставя, е дали падналите в периода 11.09. - 15.10.2002 г. валежи притежават характеристики на непреодолима сила, които са посочени в чл. 396, ал. 2 ТЗ и чл. 81, ал. 1 ЗЗД. Според Решаващия орган отговорът трябва да бъде положителен. Ответникът нито е могъл, нито е бил длъжен да предвиди влошената метеорологична обстановка, нито е могъл да предотврати нейните последици. Установените по делото факти говорят, че той не е могъл да предвиди последиците от валежа, който продължава около месец, нито пък е допуснал някакви грешки в организацията и технологията при засяването и отглеждането на разсада за бял риган.
В заседанието по съществото на делото и в писменото си становище представителят на ищеца посочва, че разсадът за бял риган не е бил засят на подходящо място, поради което именно той е пострадал вследствие падналите валежи. От агрономическата експертиза и от разпита на свидетеля по делото се установи, че разсадът е бил засят в дворни места при голяма денивелация. Вещото лице в своята експертиза сочи, че почвата е била добре обработена. Според него ответникът се е съобразил с особеностите на терена и е направил подходящи за отглеждането на културата лехи, т. нар. издигнати лехи. Вещото лице, следователно, не намира, че мястото е непригодно или неподходящо за засяване и отглеждане на разсад за бял риган и счита, че е било предприето необходимото, за да може той да се отглежда. Още повече на същото място е бил засаден разсад за бял риган не само за нуждите на ищеца, а и за други клиенти на ответника. Следователно, това е мястото, което е било отредено за осъществяване въобще на дейността по отглеждане въобще на дейността по отглеждане на разсад за бял риган за пазара. Така че, що се отнася до избора на място, където да се отглежда разсадът за бял риган, отношението на ответника е било еднакво към различните клиенти, той еднакво се е погрижил да задоволи техните нужди. Основавайки се на изложените факти, Решаващият орган прави заключението, че ответникът се е отнесъл към своите задължения във връзка с мястото за засаждане и отглеждане на разсада за бял риган с необходимото внимание и грижа, за да може да изпълни задължението си.
Предвид приложените към делото доказателства Решаващият орган приема, че засадените семена за разсад за бял риган са имали необходимите качества и годност, за да се развие съответната култура. Според агрономическата експертиза, засяването е станало в най-подходящото време и е било съобразено със сроковете за изпълнение на договора. Семената са засети в периода 17 - 22.08.2002 г., и като се вземе предвид обичайния срок за развитие на разсад за бял риган, който е между един месец и половина идва месеца, трябва да се приеме, че при нормални условия разсадът би поникнал. Според вещото лице разсадът най-вероятно е трябвало да бъде готов в началото на м. октомври 2002 г. Очевидно е по-нататък, че валежите са паднали в момент, в който семената са започнали тъкмо да се развиват, около три седмици след тяхното засяване, и са продължили през целия период, в който разсадът е трябвало да се развие. Те са започнали малко повече от месец преди крайния срок за изпълнение на договора и са продължил и до момента, в който договорът е трябвало да бъде изпълнен. По този начин е била елиминирана възможността да се вземат предохранителни мерки за опазване на засетите площи.
Ето защо, на основание приложените доказателства, Решаващият орган намира, че неизпълнението на договора за продажба на бял риган е пряка последица от падналите валежи и не може да се свърже с някакви организационни проблеми и неуредици на ответника. Той е направил необходимото, за да може да изпълни задължението си по договора в срок, но по независещи от него причини това не е могло да стане. Неизпълнението на задължението по договора се дължи изключително на паднали валежи. Те са пряката и непосредствена причина за неизпълнението. Дъждовете, които са започнали да валят непрестанно около месец преди срока на изпълнение, са направили невъзможно осъществяването на дължимата от ответника престация.
Представителят на ищеца се позовава на обстоятелството, че предмет на договора е родово определена вещ и тъй като може да се набави от друго място, ответникът няма основание да се позовава на непреодолима сила. От сключения договор обаче става ясно, че ответникът поема задължението да продаде на ищеца разсад за бял риган, който е негова собствена продукция. В договора изрично се указва, че продавачът ще издаде на купувача сертификат за произхода и качеството на произведения от него разсад. На това основание Решаващият орган приема, че предмет на договора е родово определена вещ, но страните са имали предвид, че тя трябва да бъде произведена от продавача. По този начин те са конкретизирали предмета на договора и са ограничили действието на правилото "Родът не погива". Ето защо няма пречка да се приложат правилата на чл. 306 ТЗ и чл. 81, ал. 1 ЗЗД, щом погине цялото произведено от продавача количество разсад за бял риган.
Въз основа на изложеното Решаващият орган приема, че неизпълнението на задължението за предаване на разсад за бял риган се дължи на непреодолими сила, поради което на основание чл. 89 ЗЗД договорът трябва да се счита за прекратен по право. Тъй като неизпълнението не се дължи на причина, която може да се вмени във вина на ответника, той трябва да се освободи от задължението си да плаща неустойка, понеже плащането на неустойката е последица от собственото му виновно поведение. Същевременно след като договорът е прекратен по право, всяка отстраните трябва да възстановима другата всичко, което е получила по него. Ето защо, платеното от купувача капаро трябва да му бъде върнато. Понеже той е отправил покана за връщане на тази сума с предявяването на исковата молба, от този момент се дължи законна лихва за забава, съгласно чл. 86 ЗЗД.
Решаващият орган счита, че уведомяването на ищеца от ответника за непреодолимата сила и нейните последици не е неин елемент. Този извод следва от разпоредбата на чл. 306, ал. 3 ТЗ. Той ясно дава да се разбере, че уведомлението за непреодолима сила и нейните последици за изпълнение на договора предполага настъпването й. От представените поделото доказателства става ясно, че писмено уведомление, както изисква чл. 306, ал. 3 ТЗ, за падналите валежи и техните последици, ответникът е изпратил на ищеца на 9.11.2002 г. Според Решаващия орган това уведомление не е било изпратено в подходящ срок, а значително по-късно от момента, в който е станало ясно, че изпълнението на задължението за предаване на съответното количество разсад за бял риган е невъзможно.
Ответникът твърди, че уведомяването е било извършено по-рано, но дори и това да е станало, то не е било писмено, както изисква чл. 306, ал. 3 ТЗ. При това положение ищецът може да претендира обезщетение за претърпените от несвоевременното уведомление вреди. Но той не е предявил иск за тях.
Във връзка с неуведомяването на ищеца от ответника може да се постави въпросът дали уговорената договора неустойка не покрива и неизпълнението на задължението за уведомяване в подходящ срок за непреодолимата сила и нейните последици. С договора е уговорена неустойка общо за всички форми на неизпълнение, но тъй като тя се отнася само до неизпълнение на "условията на договора", Решаващият орган приема, че със сключения договор страните не са имали намерение да обезпечат с неустойка изпълнението на други, извън посочените в договора, задължения.