Ако не отговарят солидарно, а всеки отговаря само за своето задължение, то може ли да се приеме, че за обепечение ще служат ид.части от имота, например:
Ако единият син дължи 1/6 част от заема, това негово задължение е обезпечено с неговата ид.част от имота или целият имот ще служи за обезпечение на част от дълга???
чл. 150 ал.2 от ЗЗД:"Ако задължението се раздели между наследниците на длъжника (чл. 60 от ЗН), залогът и ипотеката продължамат да тежат за цялото задължение, върху цялята вещ или върху всички вещи, дори когато те са поделени между наследните."
Т.е. не е необходимо в договора за заем да е уговорена солидарна отговорност и дори изобщо другия съпруг да фигурира като длъжник, за да може кредиторът да се удовлетвори за вземането си от целия ипотекиран имот.
Кредиторът ще се удовлетвори от целия имот, независимо спрямо кого от наследниците насочи изпълнението.
Друг е въпросът, че може да го насочи спрямо само някой от наследниците само до размера, за който този наследник отговаря според дела си. Респективно, ако няма изпълнителен титул спрямо останалите наследници или не насочи спрямо всички принудителното изпълнение, ще получи от цената при публичната продан само частта, съотвестваща на частта от задължението, за която отгваря наследникът спрямо когото е насочено принудителното изпълнение, а останалата част ще се изплати на собствениците на имота.
Ако в договора за заем е уговорена солидарна отговорност и на двамата съпрузи, смъртта на единия от съпрузите не води до отпадане солидарната отговорност на преживелия съпруг за цялото задължение.
(Съгласно чл. 25 ал.2 от СК съпрузите отговарят солидарно за задължение поето само от единия съпруг, ако задължението е поето за задоволяване нуждите на семейството. Подчертаното условие според мен, ако не следва от самия договор, с който е поето задължението ще трябва да се установява винаги от този, които има интерес от това)
Или, ако съпрузите според договора отговарят солидарно и вземането е обезпечено с ипотека върху целия имот, след смъртта на единия съпруг, кредиторът може поиска изпълнение на цялото задължение само от преживелия съпруг и да се удовлетвори, като насочи принудикелното изпълнение върху целия недвижим имот.
Ако според договора съпрузите отговарят солидарно, но вземането не е обезпечено с ипотека - чл. 388 от ГПК. В този случай, за да не е необходимо съгласието на останалите наследници по чл. 388 ал.2 от ГПК като съсобственици на имота, кредиторът ще трябва да се снабди с изпълнителен титул и срещу тях, понеже и те са дължници съгласно чл. 60 от ЗН и да ги конституира като длъжници в изпълнителното производство с молбата за образуването му.