Страница 1 от 1
общински съветник
Публикувано на:
06 Мар 2006, 17:13
от svtodorova
Общински съветник - Може ли да ми отговорите дали общинския съветник е длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение и има ли тълкование на съда по този въпрос. Благодаря!
Публикувано на:
06 Мар 2006, 17:25
от nikoy
Според мен не е, защото общинския съветник е изборна длъжност и би трябвало да е на трудов договор.
Публикувано на:
06 Мар 2006, 20:24
от dessita
Браво, стига сте се обаждали неподготвени, то бива бива ама вече на нищо не прилича, все малоумници дават съвети. Какъв трудов договор???????????единствено председателя е на трудов договор, не че нямаше един и на служебно правоотношение...........ама това друг въпрос.
И айде стига превръщайте тоя форум в поле за изява на незнаещи
Публикувано на:
06 Мар 2006, 23:12
от vesselincho
Публикувано на:
07 Мар 2006, 07:59
от dessita
Аз съжалявам, че се изказах така рязко за колегата
На всеки се случва да сбърка, но няма лошо да се мисли малко.
Публикувано на:
07 Мар 2006, 10:27
от nikoy
Десита за какъв председател говориш на мухоловачната станция ли?
Публикувано на:
07 Мар 2006, 10:30
от nikoy
А на Веселинчо мога да пратя само много "по-здрави".
Публикувано на:
07 Мар 2006, 10:42
от nikoy
......и едно допълнение към Десита, да погледне чл. 26, ал.2 от ЗМСМА и чл. 35 от същия закон.
общински съветник
Публикувано на:
07 Мар 2006, 12:28
от svtodorova
Моля, някой да ми отговори по същество, общинския съветник длъжностно лице ли е, което заема отговорно служебно положение. Моля Ви много е важно.
Публикувано на:
07 Мар 2006, 12:36
от dessita
Колега nikoy, я пак си прочети членовете на които аз трябваше да обърна внимание и се опитай да вникнеш в смисъла
Председателя на ОбС е на трудово правоотношение, а относно общинските съветници.........ами те хората си ходят на работа докато са общински съветници и не могат да бъдат освободени от тази си работа докато са такива.
Публикувано на:
07 Мар 2006, 12:43
от svtodorova
На мен ми е ясно, че общинските съветници си ходят на работа, също КТ ги пази в някой отношения при уволнения, те получават възнаграждения за участието си в заседания на съвета и в комии под формата на граждански договор, но дали те са длъжностни лица, които заемат отговорно служебно положение?
Публикувано на:
07 Мар 2006, 12:48
от dessita
Ами нали знаете, че човек като не знае отговора на въпроса се задълбава в глупости, че и аз така........за което се извинявам. Ами мисля, че отговора на вашия въпрос е НЕ, но не съм сигурна
Ем
Публикувано на:
07 Мар 2006, 12:53
от emiliya
Съгласно чл.93, т.1 от НК "Длъжностно лице" е това, на което е възложено да изпълнява със заплата или безплатно, временно или постоянно:
а) служба в държавно учреждение с изключение на извършващите дейност само на материално изпълнение;
б) (изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., доп. – ДВ, бр. 43 от 2005 г., в сила от 01.09.2005 г.) ръководна работа или работа, свързана с пазене или управление на чуждо имущество в държавно предприятие, кооперация, обществена организация, друго юридическо лице или при едноличен търговец, както и на частен нотариус и помощник-нотариус, частен съдебен изпълнител и помощник-изпълнител.
Следователно, поне според мен, общинският съветник не следва да е "длъжностно лице", поне не и по смисъла на НК Ако тълкуването Ви е необходимо във връзка с друг закон или друга правна материя може съответният нормативен акт също да съдържа определение за това понятие, което да се ползва за целите на същия.
Публикувано на:
07 Мар 2006, 14:20
от nikoy
След тази дълга полемика най-после сме с Десита на едно мнение. Общинскте съветници не са държавни служители и какво е това "отговорно служебно положение"? Закона не борави с такъв термин. Всяко служебно положение е отговорно.
Публикувано на:
07 Мар 2006, 14:30
от svtodorova
Прочети Наказателния кодекс и ще видиш, че има такъв термин - отговорно служебно положение.
Публикувано на:
07 Мар 2006, 14:32
от nikoy
Ааааа, то зависи много в какъв смисъл Ви трябва понятието както отбеляза по-горе колегата.
Публикувано на:
07 Мар 2006, 22:12
от kontrol
Ами Никой, струва ми се, (1) че не сте на едно мнение с Десита: Вие неправилно твърдите, че Об. съветникът е на трудово правоотношение с Общината като такъв.
(2) Явно авторката на темата има предвид именно НК.
По същество, някак неестествено ми звучи Об. съветник да е длъжностно лице (в това си качество).
За съжаление, цитатът на Десита може да се тълкува в обратна посока:
"... със заплата ... ръководна работа
или работа, свързана с ... управление на чуждо имущество в ... обществена организация, друго юридическо лице ... ."
"Заплата" явно е в широк смисъл: възнаграждение, тъй като целта на израза е да обхване всички варианти, според мен.
Съюзът "или" има същата цел. Тоест ако работата е и от двата вида, то тя е и от всеки от тях, съответно влиза в хипотезата.
Общинският съветник не само управлява, но може и да участва в разпореждането на чуждо за него имущество - каквото е общинското.
Общината е обществена организация, а също и юридическо лице.
Единствено "възложено" може да е разковничето, т.к. Об. съветник е изборна длъжност. Също така, не той управлява, макар че не става дума за обикновено управление, а органът.
Противопринципно е, по аналогия с народните представители, да му се търси отговорност за мненията и гласуването, извършено по собствено убеждение.
От друга страна, буква "а" явно има предвид експертните длъжности в администрацията. Например държавен служител може да има някаква информация, но нарушавайки служебната тайна, да я разгласи и да навреди. Об. съветник също има право да получава информация от органи и институции. Но няма служебна тайна. Би могъл да злоупотреби с личните данни на някого. Във всички случаи аналогията в НП е недопустима.
Въобще въпросът може да се обобщи:
Длъжностно лице ли е член на колективен орган?
И още нещо:
Безотговорни ли са органите?
питане към никой
Публикувано на:
15 Мар 2006, 22:18
от danyan
nikoy написа:Според мен не е, защото общинския съветник е изборна длъжност и би трябвало да е на трудов договор.
никой, като си на трудов договор, значи не може да си длъжностно лице, така ли?
според мен общинските съветници са длъжностни лица и носят отговорност за нецелесъобразните решения на ОС за които са гласували "ЗА"
относно "възлагането" - струва ми се че може да се направи аналогия с "трудовата дисциплина" и чл.36 ЗМСМА
Публикувано на:
18 Мар 2006, 14:12
от kontrol
То задачката наистина е с продължение:
Общинският съветник Стойко Стойков/46год./ от община Аврен, Варненска област получи условна присъда – 3 години лишаване от свобода, отложена с 5 годишен изпитателен срок от Варненския окръжен съд за подкуп в размер на 440 щатски долара. Съдът му наложи глоба в размер на 3000 лева и го осъди в следващите 3 години да не заема изборна длъжност в органите на местната и централната власт.
Стойков беше признат за виновен в това, че на 19 март 2004 год. в с.Аврен, като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – общински съветник в местния Общински съвет, приел имотна облага от 440 щатски долара на стойност 707,87 лв. Получената облага не му се следвала, а е заради действия, извършени от него по служба.
...
Стойков е осъден да заплати в полза на държават размера на подкупа – 707,87 , както и 515 лв съдебни разноски на ВСС. Съдът потвърди мярката му за неотклонение „парична гаранция” в размер на 1500 лв. Присъдата на ВОС може да обжалва или протестира в 15 дневен срос пред Апелативен съд Варна.
Публикувано на:
19 Мар 2006, 13:32
от run
В чл.21 от ЗМСМА са изброени редица правомощия на общинския съвет свързани с дейности по управление на чуждо имущество. Общинският съвет се състои от съветници и те имат права и задължения по закона и участват във вземането на решения за управление на чуждо имущество. Така, че според мен както е и по решението на съда (без да съм запознат с мотивите за това) цитирано в един от постингите общинският съветник е длъжностно лице