начало

Почина проф. Симеон Тасев Почина проф. Симеон Тасев

Окончателно прекратяване на следствено дело - Страсбург?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Окончателно прекратяване на следствено дело - Страсбург?

Мнениеот Abrius » 30 Яну 2006, 19:55

С определение Окръжният съд потвърди обжалваното постановление на Окръжна прокуртура за прекратяване на следствено дело по чл. 123, ал. 1 НК. "Определението е окончателно и не подлежи на обжалване."
Заключенията и на двете инстанции меко казано се разминават сериозно със съществуващите доказателства. Виновните за лекарското нехайство, вследствие на което настъпи смъртта на майка ми - остават безнаказани ...
Може ли след като всички възможности за получаване на справедливост по това дело в рамките на страната вече са изчерпани да се отнесем към Европейския съд за правата на човека в Страсбург?
Има възможност да заведем граждански иск срещу лекарите и МБАЛ, но това не е ли вече различно дело?
Как да реагираме на явната манипулативна намеса в случая на прокуратурата и съда???
Abrius
 

Re: Окончателно прекратяване на следствено дело - Страсбург?

Мнениеот адвокат » 02 Фев 2006, 19:12

Ето ви мейл адреса ми d_petkova@abv.bg.
По КОНВЕНЦИЯТА иамте 6 месечен срок за предявяване на претенциите си към ЕС за защита правата на човека и основните свободи. Трябва да се вадят доста документи, затова е добре да не оставяте за накрая.
Пишете ми за подробности.
адвокат
 

re

Мнениеот гугъл » 03 Фев 2006, 07:51

Този 6 месечен срок се прекъсва, като изпратите писмо в което подробно опишете случая си и връзката му с Конвенцията. Има обяснения на доста места из нета, вижте в архива на в-к Сега и в сайта на СЕ - там има и на български. Ако сте достатъчно образован ще се справите и без адвокат с подаването на жалбата или поне не бързайте чак толкова, че да се нахакате на някой неподходящ. Повечето от тях са алчни и не толкова способни. Изпратете описание на случая си до БХК и до БАПЧ. Ще получите отговор, а може и безплатна помощ.
гугъл
 

Мнениеот Гост » 03 Фев 2006, 09:02

Съчувствам Ви искрено, но не мислите ли, че след като и прокуратурата, и съда са се произнесли, че липсва престъпление, такова наистина липсва?
Гост
 

Мнениеот Ем » 03 Фев 2006, 09:48

Фактът, че прокуратурата и съдът са се произнесли, че не е налице престъпление съвсем не означава, че не можете да водите граждански иск за обезщетение за причинени неимуществени вреди. Считам, че редът за това изобщо не е започван, за да бъде изчерпан. Ако не е налице престъпление то може да е налице деликт, което да Ви дава възможност да търсите обезщетение от виновните, според Вас, физически лица и най- вече от лицето /ЮЛ- може би съответното болнично заведение/, възложило работата на тези лица.
За всеки случай не давате информация, която да може да мотивира конкретен отговор, но не считам, че наказателният процес изчерпва възможностите за търсене обезщетение.
Ем
 

Съда в Страсбург ще разгледа жалбата като основателна!!!

Мнениеот abrius » 20 Авг 2006, 13:32

Ем написа:Фактът, че прокуратурата и съдът са се произнесли, че не е налице престъпление съвсем не означава, че не можете да водите граждански иск за обезщетение за причинени неимуществени вреди. Считам, че редът за това изобщо не е започван, за да бъде изчерпан. Ако не е налице престъпление то може да е налице деликт, което да Ви дава възможност да търсите обезщетение от виновните, според Вас, физически лица и най- вече от лицето /ЮЛ- може би съответното болнично заведение/, възложило работата на тези лица.
За всеки случай не давате информация, която да може да мотивира конкретен отговор, но не считам, че наказателният процес изчерпва възможностите за търсене обезщетение.

Здравейте!
За да не се объркат от съветите и други решили да се жалват пред Съда по правата на човека в Страсбург, ви информирам, че вече водя кореспонденция със секретаря на Съда.
Абсолютно достатъчно е да бъде изчерпана процедурата за търсене на наказателна отговорност в страната и ако има нарушени права от Конвенцията за защита на правата на човека, то съдът ще разгледа жалбата като основателна!
В тази връзка има вече достатъчно практика, включително и на дела заведени от български граждани, пример :
“Асенов и други срещу България”, решение от 28 октомври 1998 г.: “I. СЪБИТИЯТА ОТ И СЛЕД 19 СЕПТЕМВРИ 1992 Г.
А. Предварителни възражения
1. Твърдение за неизчерпване на вътрешноправните средства.
Тъй като е изчерпал всички възможни вътрешноправни средства, предоставени му от наказателно-правосъдната система без да успее да предизвика наказателно преследване срещу полицейските служители, за които твърди, че са го малтретирали, жалбоподателят не е длъжен, да се опитва да получи удовлетворение като предяви граждански иск за обезщетение.
Заключение: възражението се отхвърля (единодушно)”.

Успех на всички!
abrius
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Авг 2006, 13:15

Мнениеот zelen » 23 Авг 2006, 08:53

А колко време отнема произнасянето на въззивната инстанция - от депозирането на жалбата срещу определението на районния съд до окончателното постановление на въззивния съд?
zelen
Потребител
 
Мнения: 479
Регистриран на: 30 Апр 2006, 14:29
Местоположение: София област

различно

Мнениеот xektor » 23 Авг 2006, 21:38

zelen написа:А колко време отнема произнасянето на въззивната инстанция - от депозирането на жалбата срещу определението на районния съд до окончателното постановление на въззивния съд?

Обикновено това се случва до един месец.
В нашия случай - 18 дни, след като обжалвахме Постановлението на Окръжна прокуратура пред Окръжния съд.
xektor
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 24 Фев 2006, 23:06

Мнениеот silviamont » 23 Авг 2006, 22:15

Здравей те.Миналата година получих оправдателна присъда на СРС.След около месец по пощата получих пратка от Европейслия съд по правата на човека,които ми бяха изпратили конвенциятя,формоляр и писмо с което ме оведомиха че правата ми са нарушени и ако искам мога да си ги потърся.И до сега така и неразбрах защо ,след като по принцип на всички е ясно че трябва да се изчерпят всички инстанции в съответната държава и чак тогава може да се пусне жалба до ЕСПЧ,при положение че аз не съм си търсил правата ту к в България в момента имам заведено дело в Стразбург.
Затова ви съветвам да извадите всички възможни документи които да послужат като доказателства по вашият проблем.Влезте в сайта на ЕСПЧ и там има публикувани и конвенцията и формуляра за жалбата.Успех
silviamont
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 11 Авг 2006, 19:31

По случая съдът в Страсбург вече образува дело

Мнениеот abrius » 03 Окт 2006, 11:10

Здравейте!
Смятам за нужно да обявя на всички заинтересовани от темата, че Съдът по правата на човека заведе жалбата ни по случая.
"Съдът ще разгледа жалбата при първа възможност въз основа на предоставените изложение и документи...Ще бъдете информирани за решението на Съда"

БЛАГОДАРЯ ОЩЕ ВЕДНЪЖ НА ВСИЧКИ ВКЛЮЧИЛИ СЕ!
Последна промяна abrius на 03 Окт 2006, 18:38, променена общо 2 пъти
abrius
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Авг 2006, 13:15

Мнениеот malanoche » 03 Окт 2006, 12:26

колеги, какви са таксите за завеждане на жалба в ЕСПЧ, какви са разходите изобщо включващи адвокатски хонорар и т.н.
malanoche
Потребител
 
Мнения: 125
Регистриран на: 05 Юли 2006, 09:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта


cron