начало

Хакери атакуват с имейли от името на реални адвокатски дружества Хакери атакуват с имейли от името на реални адвокатски дружества

Запис на заповед

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запис на заповед

Мнениеот Ваня Александрова » 12 Окт 2005, 10:53

Колеги,
смятам да убедя издателят на запис на заповед, платим на определен ден, да подпише при издаването му върху записа на заповед забележка, че същият му е предявен за плащане на датата на падежа.
Освен това ще го убедя да впише и уговорката "без протест".
Какво според вас възражение може да ми противопостави издателят на записа, ако не плати на падежа?
Т.е. въпросът ми е достатъчно защитена ли съм по този начин?
Ваня Александрова
 

Мнениеот Ваня Александрова » 12 Окт 2005, 11:53

Е?
Ваня Александрова
 

Мнениеот Ваня Александрова » 12 Окт 2005, 11:53

Е?
Ваня Александрова
 

Мнениеот Ваня Александрова » 12 Окт 2005, 11:53

Е?
Ваня Александрова
 

Мнениеот Гост » 12 Окт 2005, 11:57

баси въпроса! Ти ме разби!
Гост
 

Мнениеот Гост » 12 Окт 2005, 12:07

Ако не плати искате от РС да ви издаде изпълнителен лист, от там при съдия- изпълнител... и така до края на света
Гост
 

Мнениеот Гост » 12 Окт 2005, 13:20

Стига да е жив на датата на падеж, няма какво толкова да ви противопостави. Но от цялата тая работа, най-много да ви признаят разноските по издаване на изпълнителен лист.
Гост
 

Мнениеот Ваня Александрова » 12 Окт 2005, 14:21

Т. е. ще имам да вземам, така ли да Ви разбирам :) ?
Ваня Александрова
 

Мнениеот Гост » 12 Окт 2005, 15:03

не, не ме разбирайте така. просто тая работа с предварителното написване, че записът е предявен в бъдеще, може да ви изиграе кофти шега - ако човекът наистина умре преди падежа, как ще се е разписал на датата му? А иначе и без такъв подпис просто си гоните процедурата, най-много съдът да каже, че не сте се старали да го поканите да ви плати. Мен така са ме отрязвали само за разноски, не за сумата. Иначе, при длъжник, на когото има какво да се продава или да му се налага запор върху парични вземания, няма да имате проблем, независимо дали се е подписал антидатирано, че записът му е предявен за плащане. Та идеята ми е да не си усложнявате живота с неща, които ще ви донесат съмнителна полза :D
Гост
 

Мнениеот Ха Ха Ха » 12 Окт 2005, 15:28

Вижте, нека ви издаде запис на заповед с уговорка без протест с падеж на определена дата. На падежа му пратете една нотариална покана със седемдневен срок да плати. На осмия ден, ако не е платил си пуснете молба за изпълнителен лист и готово.
Колегата е прав, няма смисъл да пише, че е предявена...
Ха Ха Ха
 

Мнениеот Ваня Александрова » 12 Окт 2005, 17:33

Благодаря, колеги!
Ще се вслушам в опита ви!
Ваня Александрова
 

Мнениеот Blackthorn » 12 Окт 2005, 18:39

Хм:)
Ако питаш мен, няма нужда да си бъркаш толкова дълбоко в джоба за нотариална покана..просто отиди при него в деня на падежа и му предяви пред свидетели записа за акцептиране..естествено, ще съставиш протокол за приемането/респ. неприемането на записа. За после знаеш-молба до РС за издаване на ИзпЛист и чакаш...лошото е че трудностите започват, когато се стигне до принудителното изпълнение :)
Blackthorn
 

Мнениеот Zu » 13 Окт 2005, 09:27

А как стои въпроса с авалиситите и трябва ли първо да е предявен на издателя и след това на авалиста? Става въпрос за запис на заповед, платима на предявяване ?
Zu
 

Мнениеот незнаеща » 28 Окт 2005, 18:37

подскажете при сключване на договор за заем съдружник да внесе пари в касата на ООД подписва ли се и запис на заповед.Каква е формата и от къде мога да я изтегля
незнаеща
 

запис на заповед..................

Мнениеот Гост » 28 Окт 2005, 19:38

За да Ви стане ясно щое менителница и кога и как трява да се изполва трялва да помете доста. Записа на заповед е :promisori note на англ.на руски е :простой вексель а на български се нарича Проста менителница.Менителницата е писмен документ с определена от закона форма и съдържание/много важно пояснение/,с означение Менителница. От това се правят средните изводи: Менителницата, респективно Записа на заповед са характерни със строго определената си форма,неспазването на която води до тяхното недействителност. Задължението винаги е парично т.е за плащане на определена сума пари и то,.е самата форма безспорно указва на неговата задължението е безусловно,т.е без да се изписва ,след като това задължение е предмет на менителницата/записа на заповед/
т.е не е допустишмо да се съставя менителница ,ако задължението е с условия.Прави ми печетление,че тази строго определена от закона рамка,чесдто хсе променя по уусмотрение на решаващия съдия.Товао е недопустимо.В задължение на приносителя е да докаже само подписа на лицето поело задълъжението по документа,защото се предполага,чесяка ценна книга е издадена във връзка с насрещно задължение.От това следва извода,че менителницата не погасява задължението и не се приключва със сделката,въз основа на която е издаден документът.Откъснатостта му от основанието,по което е прието задългжението. По тази темаоже да се пише много.Тя е интересна,но се елементаризира в практиката.Възможностите на Менителницата като ценна книга не се използват,това от своя страна наложи мнението,че това разаписка но с възможности да се реализира по реда на чл.237 ГПК.Жааалко но факт.
Гост
 

запис на заповед

Мнениеот ipon » 28 Окт 2005, 19:49

Към това което написах като гост,ще добавя:Протестирането е специална процедура за събиране на сумата по менителницата и записа на заповед и е акт,с който Нотариуса в местожителството на платеца констатира неплащането на менителниченото задълъжение.
/виж.чл.60 ал.1 от Конвенцията на ООН,,където се посочва,че "Протестът е потвърждение на просрочването на документа..../.Протестът е също и акт,който дава право за упражняване на регресните права по менителницата.Отговарям Ви,без да съм убеден че ще ме разберете.Затова четете,четете и пак четете.
ipon
Потребител
 
Мнения: 279
Регистриран на: 14 Сеп 2003, 10:20

Мнениеот ne » 31 Окт 2005, 14:02

струва ми се, че когато записа на заповед е на определена дата, не е нужно той да се предявява, както и да се представят доказателства, че е предявен, за да бъде издаден изпълнителен лист по 237 от ГПК.
Или може би греша?
ne
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 27 Дек 2004, 20:18

Malko ...

Мнениеот колега » 31 Окт 2005, 18:57

Текста, че е предявен впишете малко по надолу с отделен подпис. Защото, ако почине /не дай си Боже!/, да може да го отрежете и пак да си го ползвате.
За да не изгорят парите.
колега
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron